درباره ما

سایت و رادیو کردانه: سایت و رادیوئی خبری، فرهنگی و اجتماعی زیر نظر هیئت شورای نویسندگان و برنامه سازان کار می کند

درباره ما

کوردانه، رادیو و وب‌سایت:

“کوردانه”، رادیو و وب‌سایتی است برای عرضهٴ اخبار، گزارش، گفت‌وگو و تحلیل درباره موضوع‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظری که توسط  نویسندگان، روشنفکرانی از روژهلات کوردستان بنیانگذاری شده است  برای یاری رساندن به جنبش مدنی مردم ایران بخصوص روژهلات کوردستان و تمام کوردها، لرها و لک های سراسر ایران.

شگل کیری کوردانه:

زمینه‌سازی برای ایجاد رادیو کوردانه در سال 2006 با راه اندازی رادیو ژیار که کار خود را تا سال 2009 در رادیو زمانه ادامه داد، صورت گرفت. رادیو کوردانه 21 مارس 2009 روز اول فروردین سال 1388 عید نوروز همزمان با جشن بزرگ ملت های ایران فعالیت خود را آغاز کرد

محور اصلی فعالیت‌های “کوردانه”، پشتیبانی از کوشش‌های فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی در ایران بخصوص کوردستان ا‌ست. با توجه به نبود فضای باز رسانه‌ای در ایران، یکی دیگر از اهداف کوردانه، تلاش در جهت ایجاد تنوع رسانه‌ای است و تریبونی برای صداهای خاموش می باشد. این رسانه علیه تبعیض است و تلاش می‌کند امکانات اطلاع‌رسانی خود را در اختیار افراد و گروه‌های اجتماعی‌ای بگذرد که مورد تبعیض قرار می‌گیرند. مباحث مربوط به زنان، اقلیت‌های مذهبی، قومی، جنسی و … در کانون توجه “کوردانه” قرار دارند.

“کوردانه” یک رسانه آزاد و انتقادی است. همکاران کوردانه ضمن رعایت استانداردهای عمومی نویسندگی و ژورنالیسم جهانی، اخلاق و نقاد، دستی باز در گزینش و پرورش موضوع دارند. هیچ مطلبی موضع رسمی “کوردانه” درکلیت آن و یا در بخش مدیریت آن نیست.

فعالیت “کوردانه” فعالیت غیر انتفاعی است. این رسانه به لحاظ عملکرد محتوایی کاملا مستقل عمل می‌کند و دارای جهت‌گیری‌ سیاسیِ حزبی نیست. مطالب و برنامه‌های تهیه‌ شده آن در طول سالهای گذشته بهترین سند برای پوشش دادن ایده‌های بسیاری از گروه‌ها با گرایش‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و مذهبی است

تمام حقوق مربوط به وب‌سایت و رادیوی کوردانه و مطالب این رسانه، متعلق به “کانون فرهنگی پل" است که در کشور هلند و شهر دنهاخ به ثبت رسیده است.

نقل مطلب از “کوردانه”، با ذکر مأخذ آزاد است.

کوردانه با علاقه بسیار، از تبادل نظر با مخاطبان خود استقبال می‌کند. با ما تماس بگیرید و انتقادها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید

چکونه می توانید صدای خود را به گوش دیگران برسانید:

دوستان علاقمند به همکاری با ما می توانند با رعایت نکات زیر مصاحبه ها، مقالات، ترجمه و اخبار خود را برای ما ارسال دارند:

لطفا زبان نوشته های خود را ساده و در خور درک عمومی و به دور از زبان فنی و کلمات مشکل بفرستید.

کردانه از پخش و تنتشار مقالات طولانی پژوهشی که مناسب مجلات تخصصی است، معذور است. اگز شما تحقیقی انجام داده اید توصیه ما این است که خلاصه ای از ان را برای خواننده عمومی تهیه کنید و بفرستید.

-مقالاتی که همزمان به چندین سایت فرستاده می شود برای انتشار پذیرفته نمی شود.

هیچ مقاله‌ای که حاوی زبان توهین‌آمیز یا خبرهای غیرموثق باشد، پذیرفته نخواهد شد.

نام نویسنده(مترجم)، منبع و تاریخ انتشار مقاله را ذکر کنند ، برای مطالب ترجمه‌ای، ارسال لینک مطلب اصلی الزامی است.

نوشته‌هایی که نیاز به ویرایش فراوان داشته باشد، مناسب انتشار نخواهند بود.

نشانه‌گذاری صحیح در متن شما کمک زیادی به ویراستاران سایت کردانه خواهد کرد

ارسال خبر، مقاله يا مطالب خود در زمينه هاي گوناگون مي توانند آنها را با نگارش فارسي بصورت فايل Word، به آدرس ارسال نمايند، انتشار مطالب به شیوه های دیگر برای ما مقدور نمیباشد.

برای چاپ مطالب ارسالی هيچ تضميني وجود ندارد، سایت و رادیو کوردانه برحسب شرایط زمانی و اولويت هاي موضوعي که خود تشخيص مي دهد اقدام به انتشار مطالب مي نمايد. هرگونه تهمت، افترا، فحاشي يا مطالبي که بر اساس اخبار و اطلاعات مسئولين سایت و رادیو کردانه غير واقعي تشخيص داده شوند منتشر نخواهند شد.

سایت و رادیو کردانه تلاش خواهد کرد تا با انتشار اطلاعيه ها و بيانيه هاي گروه هايي مدنی که در ایران هستند آنان را کمک نماید تا صدای آنان به گوش جهانیان برساند.

تنها مطالب و مقالاتی که که با نام سایت و رادیو کوردانه درج میگردد نظرات این میدیا است.

سایت و رادیو کوردانه در چاپ و نحوهء انتشار مطالب آزاد است.

برای تماس با ما و ارسال مطالب و مقالات خویش می توانید از آدرس الکترونیکی زیر استفاده کنید:

info.kurdane@gmail.com

شیوه درخواست همکاری با کوردانه:

ارسال کارنامه علمی و حرفه‌ای و سوابق کاری روزنامه نگاری و میدیای

ارسال نمونه ای از کارهای مطبوعاتی و رادیوئی

پیشنهاد درباره نحوه همکاری و شما چه می‌خواهید برای کردانه انجام دهید

شما می توانید درخواست همکاری خود را برای به مسئول شورای نویسندگان و برنامه سازان کوردانه با ایمیل بفرستید و در موضوع ایمیل درخواست همکاری را ذکر کنید. لطفاً درخواست را به صورت پیوست ایمیل و در فایل ورد بفرستید:

info.kurdane@gmail.com

معرفی کتاب های تازه منتشر شده

شما می توانید کتب خود را به به نشانی ادرس پستی کوردانه بفرستید:

ما در برنامه رادیوئی تلاش خواهیم کرد که با تماس با شما و ترتیب یک مصاحبه کتاب شما را به شنوندگان معرفی کنم

عکس و فیلم:

شما می توانید عکس و فيلم‌های کوتاه خود را برای انتشار در ستون عکس روز و يا صفحه چه خبر بفرستيد. لازم به ذکر است که مختصر ی در رابطه با عکس و فیلم خود توضیح دهید . ایمیل خود را برای ادمین کوردانه بفرستید:

آيا برای همکاری شرط سنی وجود دارد؟

کوردانه به شرط سنی اعتقاد ندارد ولی تلاش ما بر این است جوانانی که هیچ پایگاهی برای قلم زدن ندارند فراهم کند البته بدون کمک افراد مسن با تجربه این کار عملی نیست پس کوردانه جای برای تمامی افرادی است که به دنیای بهتر اعتقاد دارند.

می‌خواهم کار خبرنگاری و روزنامه نگاری یاد بگیرم؟

کوردانه در اینده تلاش خواهد کرد که با دایر کردن اموزش های انلاین کلاسیهای اموزشی را دایر کند شما می توانید با ارسال نام خود در این کلاسها شرکت کنید

به چه شیوه ای بابت همکاری قدر دانی می شود؟

با توجه به مشکل مالی ما از همکاری داوطلبانه استقبال و آن را ترويج می‌کنيم؛ در صورت دریافت کمک مالی از سازمانهای غیر انتفاعی از همکارانی که مرتباً کار بفرستند، قدردانی مالی نيز می‌کنيم.

نقد:

سایت و رادیو کردانه عاري از اشتباه نيست. انتقادها و راهنمایئهای سازنده شما ما را در ارتقاء کیفیت کارمان یاری خواهد داد.

تبليغات:

علاقمندان به درج آگهي تبليغاتي در سایت و رادیو کوردانه میتوانند درخواست خود را به آدرس:

info.kurdane@gmail.com

اهدف کوردانه:

تحت پوشش قرار دادن فضای رسانه‌ای بوسیله یک سایت به زبان کردی، فارسی و انگلیسی و رادیو اینترنیتی کردی با دو لهجه سورانی و گورانی و پخش دو ساعت برنامه تصویری از ماهواره..که در شرایط کنونی پس از چهار سال متوقف شده است.

ایجاد یک مرکز میدیای بیطرف که جای خالی سایت و رادیوی حرفه ای و غیر حزبی را که مردم کرد به آن نیاز دارند پر کند.

تعدیل نوع نگاه کورکورانه، ایدئولوژیکی- سنتی و عقب افتاده

ایجاد علاقه به بازشناخت تاریخ معاصر کردها

نگاه بی‌طرفانه تحلیلی به اوضاع کردها به عنوان شهروندان مدرن معاصر

ایجاد دلگرمی در نسل جوان کرد داخل و خارج و بکارگیری استعدادهای جوان و تبادل تجربه‌ها با هم دیگر

معرفی بهتر فرهنگ و تاریخ معاصر کردهای ایران به همگان از موسیقی و ادبیات تا چهره ها و اندیشه های مطرح

تلاش برای نهادینه کردن حقوق فردی و اجتماعی همه‌ شهروندان و رفع ستم و تبعیض ملی، مذهبی و تمرین دمکراسی

سعی برای ایجاد شبکه‌ روزنامه‌نگاری کرد در داخل و خارج ایران

خبر رسانی رویدادهای جامعه‌

تبیین هدف

ضرورت وجود سایت و راديوی در طول سالهای اخیر در میدیای کردی بیشتر به چشم می خورد. سایت کوردانه به زبان کردی و فارسی  مطالب و گزارشات خود را انتشآرمی دهد و رادیوی کوردانه به زبان کردی برنامه پخش می کند و بعضی از مطالب ان را( به صورت نوشتار فارسی) در سایت قرار می‌دهد.

کوردانه چه كمبود مهمي را در جامعه کردها رفع می كند و رسنای براي چه دسته از مخاطبان است. تفاوت های اصلی که عامل جذابیت برنامه کوردانه می باشد در چه چیزهایی است؟

با توجه به اینکه رسانه‌های موجود کردی پیش برنده خط فکری حاکمیت، احزاب و سازمانهای سیاسی هستند و کار آنها رنگ و بوی سیاسی دیدگاه‌های آنها را دارد.

در شرایط کنونی کمبود یک سایت و برنامه رادیوی حرفه ای که به اصول ژورنالیستی اعتقاد داشته و صدای مردمی باشد که مکانی برای تبلیغ و مطرح کردن دیدگاههای مدنی باشد محسوس است

کوردانه می تواند بدون در نظر گرفتن منافع فردی و گروهی به نقد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه کرد بپردازد. درهمین راستا کردانه تلاش خواهد کرد تا فرهنگ عدم خشونت و تحمل پذیری که حاصل تجربه انسان در طول تاریخ است با رعایت مسائل فرهنگی و چالشهای فرا رو به صورت حرفه ایی میان خانواده ها و جامعه ببرد.

در واقع کوردانه می تواند مرکزی برای به چالش کشیدن تابوهای فرهنگی، آموزش دمکراسی، حمایت از ضعیف ترین اقشار و گروههای کم درآمد و تریبونی برای زنان و جوانانی که به خاطر فرهنگ پدر سالاری و ریش سفیدی کمتر می توانند خود و اندیشه های خود را بیان نمایند باشد.

رادیو کوردانه تلاش می کند که با برنامه های متنوع فرهنگی و مقایسه فرهنگ پیشرو و مدرن با فرهنگ مردم سالار، در ایتم های کوتاه پیام خود را انتقال دهد.

تغییرات مورد انتظار

کوردانه در ميان مدت و بلند مدت چه تغييري مي تواند در کردستان ايجاد كند.

هدف میان مدت،جلب توجه مردم کرد به سایت و رادیو کوردانه می باشد که این عمل باعث می شود که تعداد مراجعه کنندگان به سایت و شنوندگان رادیو بیشتر شود.

در بلند مدت می تواند نیروهای توانمند جامعه کردی را در خدمت اهداف انسانی و حقوق بشری خود قرار دهد .

در دراز مدت هدف ایجاد پل دوستی بین تمام مردم ایران است

کمک به کوردانه:

با تماس با ما از طریق ایمیل ما به شما می گویم که به چه شیوه ای می توانید با کردانه کمکهای مالی  کنید.


رادیو کوردانه ثبت شده در هلند و با نام کانون فرهنگی پل(Stichting Culturele Brug) کار می کند

 

هیئت موسس سایت و رادیو کوردانه

طاهره خرمی

محمدرضا اسکندری