هزاران کرد چهار پارچه کوردستان در اعتراض به کشتار زنان انقلابی کرد در پاریس تجمع کردند

Kurdane.com

به گزارش کوردانه به نقل از خبرگزاری فرانسه، 5000 تن از کردهای مقیم فرانسه امروز در اعتراض به عدم شناسایی و محاکمه عامل یا عاملان ترور سه زن فعال کرد به نام های سکینه جان سز، فیدان دوغان و لیلا سیلمز در سال 2013 تظاهرات کردند.

به گزارش فرات نیوز با فرارسیدن چهارمین سالگرد ترور سه زن انقلابی کرد در پاریس و عدم روشن‌سازی ابعاد پرونده توسط دادگاه و دولت فرانسه، هزاران تن از کردستانیان برای اعتراض به این وضعیت در پاریس به تظارهرات پرداختند

چهار سال از ترور سکینه جانسز و رفقایش بدست سازمان استخباراتی ترکیه (میت) در پاریس فرانسه می‌گذرد ولی با این حال دادگاه و دولت فرانسه به‌خاطر ملاحضات سیاسی هنوز روند قانونی جلسات دادگاه را در پیش نگرفته‌اند. این درحالی‌ست که جسد عمر گونای عامل این ترور‌، چندی پیش در یکی از زندان‌های پاریس پیدا شد.

کردها مرگ این عامل ترور را دسیسه‌ و در ادامه مانع‌سازی برای برگزاری روند عادی جلسات دادگاه می‌دانند. در همین رابطه هزاران تن از کردها  دیروز صبح با تجمع در گاردو نولد پاریس تجمع و راهپیماهی اعتراضی‌ای را در این زمینه برگزار کردند. پوسترهای زنان انقلابی ترور شده و هم‌چنین پوسترهای رهبر خلق باکور کوردستان عبدالله اوجالان و پرچم‌های پ.ک.ک، ی.پ.گ و ی.پ.ژ توسط معترضان حمل می‌شد و شعارهایی مبنی بر روشن‌سازی ابعاد این ترور توسط مقامات فرانسوی سر داده شد.

عمر گونای، تنها متهم پرونده در ماه دسامبر امسال در بیمارستانی در پاریس مرد. به نوشته خبرگزاری فرانسه، وی ادعا کرده بود که در قتل این سه زن کرد دست نداشته است اما دوربین های اطراف یک مرکز متعلق به کردها در پاریس که این سه فعال کرد در آن حضور داشتند، تصاویر ورود عمر گونای را به ساختمان مذکور قبل از قتل این سه زن ثبت کرده بودند. همچنین دی ان ای قربانیان روی لباس وی پیدا شده بود. قرار بود دادگاه این فرد متهم در 23 ژانویه 2017 برگزار شود.

معترضان کرد به خبرگزاری فرانسه گفته اند چهار سال از ترور سه زن فعال کرد در پاریس می گذرد اما هیچ اقدامی برای محاکمه این فرد صورت نگرفته است ما از این اهمال دولت فرانسه به شدت عصبانی هستیم.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، کارآگان فرانسه دست داشتن سازمان اطلاعات ترکیه یا میت را در ترور سه فعال زن کرد محتمل دانسته اند اما سازمان اطلاعات ترکیه دست داشتن خود در ترور آنها را در در پاریس رد کرده است.

نظرات

ارسال نظر