آخرین اخبار کوردستان, داعش وعراق

Kurdane.com

کوردانه: سرتیترخبرها:روسیه نتایج حملات هوایی خود در سوریه را اعلام کرد, برگزاری جلسه رسانه مشترک جنگ وزارت پیشمرگه و وزارت دفاع عراق فدرال و نیروهای ائتلاف ,تداوم عملیات نظامی خشم فرات علیه تروریستهای داعش,بهبود روابط بغداد - آنکارا بدون عقب‌نشینی نیروهای ترکیه از خاک عراق فدرال امکان‌پذیر نیست, تداوم پیشرویهای ارتش عراق فدرال در شهر موصل,ژنرال جبار یاور : رسانه جنگ برای هماهنگی و سازماندهی بیانیه ها و اطلاعیه های نظامی است, استقبال ژنرال جبار یاور از هیئت نظامی آمریکایی,خزانه داری آمریکا نام هفت نفر را به لیست سیاه خود افزود 

خزانه داری آمریکا نام هفت نفر را به لیست سیاه خود افزود 

وزارت خزانه داری آمریکا اسامی هفت تن از جمله ۵ تبعه روس را به فهرست سیاه ضد تروریسم خود افزود. 

به گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که نام هفت تن را به فهرست سیاه ضد تروریسم خود افزوده است.

این هفت تن شامل پنج تبعه روسیه، یک لبنانی و یک ایرانی می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که «دفتر کنترل داراییهای خارجی» وابسته به این وزارتخانه، نام این هفت تن را به «فهرست اتباع خاص» اضافه کرده است. 
  استقبال ژنرال جبار یاور از هیئت نظامی آمریکایی 

صبح امروز چهارشنبه مورخ 11 ژانویه 2017 ژنرال جبار یاور مدیرکل وزارت پیشمرگه دولت اقلیم کوردستان در شهر هولیراز یک هیئت نظامی آمریکایی استقبال کرد.

این هیئت نظامی آمریکایی متشکل بودند از تعدادی از افسران ارتش آمریکا در عراق فدرال و اقلیم کوردستان که به منظور تغییر دو افسر ارشد فرماندهی یگان شاهین سفید در نیروهای آمریکایی به نامهای سرهنگ ماتیداس که ماموریت وی در عراق فدرال و اقلیم کوردستان به پایان رسیده و به جای وی سرهنگ دوانینگ برای تداوم به ماموریتها علیه سازمان تروریستی داعش در کنار نیروهای پیشمرگه کوردستان و ارتش عراق فدرال انتصاب شد به اقلیم کوردستان آمده بودند.

در پایان این دیدار هئیت آمریکایی مدال افتخار به ژنرال جبار یاور تقدیم کرده و در مقابل نیز ژنرال جبار یاور مدال افتخاری را به افسر مذکور نیروهای آمریکایی تقدیم کرده و برای وی آرزوی موفقیت و وظایف بهتری را نمودند. 

ژنرال جبار یاور : رسانه جنگ برای هماهنگی و سازماندهی بیانیه ها و اطلاعیه های نظامی است

مدیرکل وزارت پیشمرگه دولت اقلیم کوردستان در میانه مشارکت خود در برنامه باسی روژ در تلویزیون کوردستان 24 به وظایف نیروهای پیشمرگه در چهارچوب تحولاتی که در منطقه روی می دهد اشاره کردند.

ژنرال جبار یاور در میانه این برنامه به صورت شفاف به هماهنگی های بین وزارت پیشمرگه و ارتش عراق فدرال و نیروهای ائتلاف که یکی از این هماهنگی ها تشکیل تیم رسانه جنگ است و به صورت مشترک به وظایف خود عمل می کنند و تاکنون چندین جلسه را تشکیل داده اشاره کرده و گفت : تیم رسانه جنگ در ارتش عراق فدرال وجود دارد و ما تصمیم گرفتیم تا به همان صورت یک تیم رسانه جنگی هم برای نیروهای پیشمرگه و سایر نیروهای اقلیم کوردستان تشکیل شود و این تیم رسانه جنگ چندین جلسه را قبل از آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل برگزار کرده و در هنگام آغاز عملیات نیز این تیم دیدارهای میدانی را از میادین جنگی به ویژه شهر موصل داشته اند و به صورت هماهنگ کار کرده و به علاوه در شهرهای هولیر و بغداد نیز در این راستا جلساتی تشکیل شده اند .

همچنین در مورخ 10 ماه جاری میلادی نیز تیمهای رسانه جنگ وزارت پیشمرگه و ارتش عراق فدرال و نیروهای ائتلاف جلسه ایی را در راستای تداوم هماهنگی موجود بین آنها برای هماهنگی و همسویی در سخنان وصدور بیانیه های نظامی تشکیل داده اند.

ژنرال جبار یاور در بخش دیگری از سخنان خود در مورد سخنان تندی که توسط شخصیتهای سیاسی در رسانه ها گفته می شود اعلام داشت ؛ ما به عنوان نیروهای پیشمرگه هیچ ارتباطی با این سخنان تند که توسط برخی از مسئولین سیاسی در رسانه ها منتشر می شوند نداریم  و به عنوان نیروهای مسلح خود را همه جوره از رقابتهای سیاسی دور گرفته ایم.

وی افزود ؛ هماهنگی های ما با ارتش عراق فدرال به ویژه در عملیات آزادسازی شهر موصل به صورتهای مختلف ادامه داشته  و یکی از این روشهای هماهنگی وجود اتاق عملیات مشترک بین وزارت پیشمرگه و وزارت دفاع عراق فدرال و نیروهای ائتلاف می باشد که در این اتاق عملیات جلسات تشکیل گردیده و جنگ موصل سرپرستی می شود به علاوه در وزارت پیشمرگه نیز اتاق عملیات مشترک بین افسران پیشمرگه و ارتش عراق فدرال وجود دارد و همزمان در جبهه های جنگ نیز به همان صورت هماهنگی و دیدار و جلسات مداوم صورت می گیرد و نیز تشکیل تیم رسانه جنگ برای تحکیم و تقویت این هماهنگی ها با ارتش عراق فدرال می باشد و به این صورت تلاش می کنیم خود را از سخنان تند سیاسی به دور بگیریم زیرا ما ارتباطی با این سخنان تند مسئولین سیاسی نداشته ایم ، سخنانی که لازم نبوده در شرایط کنونی به زبان آورده شوند زیرا ما در جنگ بزرگی علیه تروریستهای داعش می باشیم و همه دارای یک هدف هستیم که تروریستهای داعش را از همه مناطق عراق فدرال بیرون رانده و از بین ببریم لذا در چنین شرایطی لازم نیست به این موضوعات اهمیت داده شود.

وی در بخش دیگر این برنامه در مورد مشارکت نیروهای پیشمرگه در جنگ آزادسازی شهر موصل سخن گفته و با اهمیت از وظایفی که برعهده نیروهای پیشمرگه گذاشته شده و این وظایف به انجام رسیده و اکنون به عنوان محافظین خاک و وطن در خطوط مقدم از خاک کوردستان دفاع می کنند سخن به میان آورد.

ژنرال جبار یاور گفت : مشخص است که نیروهای پیشمرگه کوردستان در نقشه کلی عملیات آزادسازی شهر موصل وظایف بزرگی را برعهده داشتند و انجام آنها نیز کلید آغاز این عملیات و جنگ بود که در مورخ 17-10-2016 شروع گردید و نیروهای پیشمرگه اولین پیشرویهای خود را در منطقه خازر آغاز کرده و توانستند تعدادی از روستاهای این منطقه را آزاد کنند همچنین این عملیات مسیر اصلی را برای نیروهای عراقی باز کرد تا بتوانند از منطقه شور تا مناطق حمام العلیل پیشروی کنند .

همچنین نیروهای پیشمرگه کوردستان در مناطق جنوب شرقی و شمالی شهر موصل مناطق وسیعی را از دست تروریستهای داعش آزادکردند که آخرین نقطه نیز منطقه باشیک (بعشیه) بود . همچنین نیروهای پیشمرگه مسیر شمال تا شرق را برای نیروهای ارتش عراق فدرال پاکسازی و باز کردند که پیشتر بخشی از نیروهای ارتش عراق فدرال در خاک اقلیم کوردستان مستقر شده بودند و به دنبال آزادسازی این مناطق آنها به سمت داخل شهر موصل پیش رفتند و درحال حاضر نیروهای پیشمرگه مناطق آزاد شده و سنگرهای خود در این مناطق را مستحکم می کنند زیرا هنوز نیز تهدید تروریستهای داعش باقی مانده و داعش به پایان نرسیده است چون شهر موصل تاکنون نیز به طور کامل از اشغال تروریستهای داعش آزاد نگردیده است.

وی همچنین افزود ؛ در آینده نیز هر عملیاتی صورت بگیرد با هماهنگی با نیروهای دولت عراق فدرال صورت خواهد گرفت و بایستی براساس توافق باشد و به علاوه بایستی از سوی فرماندهی کل نیروهای مدافع اقلیم به ما دستور داده شود.

مدیرکل وزارت پیشمرگه همچنین در میانه این برنامه به صورت واضح به موضوع آزادسازی شهر حویجه پرداخته و گفت : دولت عراق فدرال عملیات آزادسازی شهر حویجه را به تعویق انداخته و اعلام داشت ؛ آزادسازی شهر حویجه و نواحی عباسیه و ریاض که در داخل مرزهای استان کرکوک می باشند تا به مناطق دوزخورماتو برای امنیت و آرامش شهرهای کرکوک و دوزخورماتو از اهمیت زیادی برخوردار می باشند .

وی ادامه داد ؛ قبل از آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل چند جلسه با فرماندهان ارتش عراق فدرال و حشدالشعبی در مورد آغاز عملیات آزادسازی شهر حویجه به صورت مشترک قبل از شروع عملیات آزادسازی شهر موصل صورت گرفت اما متاسفانه در آن زمان این عملیات توسط دولت عراق فدرال به تاخیر انداخته شده و آماده نبودند که این عملیات آغاز شود همچنین به دنبال شروع عملیات آزادسازی شهر موصل نیز 3 بار به همین منظور تشکیل جلسه داده شده اما تاکنون تصمیم نهایی برای آغاز عملیات آزادسازی شهرستان حویجه و مناطق اطراف آن گرفته نشده است.وی افزود که برنامه و نقشه این عملیات آماده می باشد اما دولت عراق فدرال به خاطر اینکه بیشتر نیروهای ارتش در جنگ موصل مشارکت داشته و جنگ موصل نیز جنگی سخت می باشد برای این عملیات آمادگی ندارد.

ژنرال جبار یاور در ادامه این برنامه در مورد ماندن نیروهای پیشمرگه در مناطق آزاد شده کوردستانی خارج از اداره اقلیم کوردستان نیز اعلام داشت ؛ طبق قانون عراق فدرال نیروهای پیشمرگه نیرویی رسمی می باشند که براساس بند 5 ماده 122 بخشی از سیستم دفاعی عراق فدرال هستند و به علاوه همه مناطقی که در حال حاضر حاضر نیروهای پیشمرگه در آنها مستقر می باشند همگی مناطق کوردستانی هستند و نهایتا براساس ماده 140 قانون اساسی و برگزاری رفراندم سرنوشت این مناطق تعیین خواهد شد که آیا بخشی از اقلیم کوردستان باشند یا دولت عراق فدرال .ما شک نداریم که در صورت برگزاری رفراندم تمام این مناطق بخشی از اقلیم کوردستان خواهند شد به همین خاطر نیروهایمان را در این مناطق حفظ می کنیم و براساس گفته ها و بیانیه های سیاسی نیروهای پیشمرگه را از این مناطق منتقل نمی کنیم زیرا ما دارای فرماندهی می باشیم که فرماندهی کل نیروهای مدافع اقلیم کوردستان می باشد و به همین دلیل هرگونه تحرک و یا انتقال نیروهای پیشمرگه کوردستان از این مناطق با دستور رسمی وی صورت خواهد گرفت.

وی در پایان این برنامه در مورد شهر شنگال که اکنون بین نیروهای مستقر در آن مشکلاتی وجود دارد سخن گفته و اعلام داشت ؛ ما خواهان آن هستیم که این مشکل از طریق گفتگو حل و فصل شود تا ساکنین این مناطق بتوانند به محل سکونت خود بازگردند ما از همه نیروهایی که در عملیات آزادسازی شهر شنگال مشارکت داشتند تشکر و قدردانی می کنیم اما بایستی این نیروها از این منطقه خارج شوند تا اداره شهر شنگال بتواند در مسیر کارهای خود قرار بگیرد.

بهبود روابط بغداد - آنکارا بدون عقب‌نشینی نیروهای ترکیه از خاک عراق فدرال امکان‌پذیر نیست 
نخست‌وزیر عراق فدرال گفت: بهبود روابط بین بغداد - آنکارا بدون عقب‌نشینی نیروهای ترکیه از پایگاه بعشیقه غیرممکن است و حتی یک گام هم به جلو نخواهد رفت.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق فدرال سه‌شنبه (21 دی/10 ژانویه) در کنفرانس خبری هفتگی خود در بغداد افزود: به بن علی یلدیرم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کردیم که روابط با این کشور بدون عقب‌نشینی نیروهایش از عراق فدرال بهبود نخواهد یافت و حتی یک گام هم به جلو نخواهد رفت.

عبادی ضمن اشاره به اینکه اکنون شاهد فروپاشی گسترده خطوط دفاعی گروه تروریستی داعش در شهر موصل هستیم، افزود: داعش تلاش می‌کند شکست‌هایش در شهر موصل را با حملات تروریستی به غیرنظامیان جبران کند.

نخست‌وزیر عراق فدرال با تأکید بر اینکه خطر برای سد موصل بسیار کم است، افزود: به اهالی موصل می‌گویم اقدام گروه داعش در منفجر کردن پل‌ها در این شهر، مانع از آزادسازی آن نخواهد شد، چراکه این گروه و جنایت‌های سازمان‌دهی شده‌اش به یک اندازه برای جامعه عراق فدرال خطرناک هستند.

وی از همه طرف‌های عراقی خواست تا با دستگاه‌های امنیتی برای کنترل اوضاع همکاری کنند.

عبادی با اشاره به اینکه دولت توجه ویژه‌ای برای درمان مجروحان نیروهای امنیتی دارد، خاطرنشان کرد که عراق فدرال نه‌تنها به دنبال از بین بردن بحران‌ها در روابط با کشورهای همسایه است، بلکه می‌خواهد روابط با این کشورها را گسترش دهد. 
 تداوم پیشرویهای ارتش عراق فدرال در شهر موصل  

منابع نظامی عراق فدرال روز سه شنبه 10 ژانویه اعلام کردند، در ادامه پیشروی نیروهای این کشور در موصل، مناطق جدیدی واقع در شمال شهر از جمله الحدباء، سهل احمد، المالح و المثنی را از دست داعش آزاد کردند.

این در حالی است که گروه داعش در چارچوب استراتژی دفاع از ورود نیروهای عراقی به داخل شهر موصل همچنان به منفجر کردن پل‌های ارتباطی این شهر ادامه می دهد.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از منابع نظامی عراق فدرال، نیروهای امنیتی این کشور طی 24 ساعت گذشته توانستند ساختمان‌های منطقه الحدباء واقع در محور شمالی موصل را به صورت کامل از دست تروریستهای داعش آزاد کنند.

این در حالی است که تروریستهای داعش یکی از مهمترین پل‌های ارتباطی شهر موصل معروف به "پل پنجم" را برای جلوگیری از پیشرفت نیروهای عراقی منهدم کردند. با انهدام پل چهارم شهر موصل، شمار پل‌هایی که تاکنون توسط داعش در موصل منفجر و منهدم شده‌اند به 3 پل رسیده است.

شهر موصل دارای 5 پل بزرگ و اصلی است که تاکنون داعش 3 پل مهم و اصلی را منفجر کرده است.

در همین حال زهیر حازم سخنگوی «مرزبانان نینوا» با تایید خبر پیشروی نیروهای عراقی در بخش‌هایی از موصل گفت:« گفت که گردان‌های 16 و 17 بخش مبارزه با تروریسم با پشتیبانی جنگنده های ائتلاف بین المللی توانستد منطقه الحدبا را آزاد و تلفات سنگینی به تروریستهای داعش وارد کنند.

طبق این گزارش نیروهای مبارزه با تروریسم عراق فدرال نیز موفق شدند محله «المثنی» در کرانه چپ موصل را از چنگ داعشی‌ها آزاد و بر آن را به کنترل خود در آورند.

عملیات آزادسازی نینوا از سپتامبر سال گذشته به دستور حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق فدرال آغاز شده است و از آن زمان تاکنون نیروهای عراقی متشکل از نیروهای ارتش، پلیس فدرال و داوطلب مردمی «حشد الشعبی و الحشد الوطنی» و نیروهای پیشمرگه‌ اقلیم کوردستان صدها کیلومترمربع و ده‌ها محله در استان نینوا را از چنگ داعش آزاد کرده‌اند.

تداوم عملیات نظامی خشم فرات علیه تروریستهای داعش 

یگان‌های متخصص تخریب مین در عملیات خشم فرات تاکنون توانسته‌اند که بیش از ۱۵۰۰ مین و تله انفجاری را که تروریستهای داعش در مناطق درگیری جا گذاشته بودند، خنثی یا منهدم کنند و نیروهای مبارز کورد فقطط 6 کیلومتر تا سد فرات فاصله دارند.

مرحله دوم کازار آزادسازی رقه از اشغال تروریستهای داعش که روز ۱۰ دسامبر سال ۲۰۱۶ (۲۰ آذر ۹۵) آغاز شده بود، هم‌چنان ادامه دارد. در همین رابطه یگان‌های متخصص تخریب مین ق.س.د، پس از آزادسازی روستاهای اطراف رقه، اقدام به خنثی‌سازی مین‌ها و تله‌های انفجاریی کرده‌اند که نیروهای داعش در جریان عقب‌نشینی و از دست دادن مواضع خود کار گذاشته‌اند. پس از پاکسازی کامل روستاها و آبادی‌های آزادشده، این مناطق به روستائیان تحویل داده می‌شود.  

در بیانیه‌ای که ستاد فرماندهی عملیات خشم فرات صادر کرده است، آمده است که یگان‌های متخصص تخریب مین از زمان شروع عملیات آزادسازی رقه موسوم به عملیات خشم فرات، دستکم ۱۵۰۰ مین و تله انفجاریی کار گذاشته شده توسط داعش را خنثی و یا تخریب نموده‌اند.
 برگزاری جلسه رسانه مشترک جنگ وزارت پیشمرگه و وزارت دفاع عراق فدرال و نیروهای ائتلاف 

صبح دیروز مورخ 10-1-2017 ژنرال جبار یاور منده مدیرکل وزارت پیشمرگه در دیوان وزارت پیشمرگه از هیئت رسانه مشترک جنگ وزارت پیشمرگه ، وزارت دفاع عراق فدرال و نیروهای ائتلاف استقبال کرده و به دنبال این جلسه کنفرانس مشترک خبری را ارائه دادند.

در ابتدای این کنفرانس خبری سرهنگ هلگورد حکمت مدیر رسانه وزارت پیشمرگه اعلام داشت ؛ در این جلسه بر هماهنگی بیشتر بین همه طرفها تاکید گردیده و همچنین در مورد بهبود و تقویت امور رسانه ایی بحث و گفتگو شده است.

همچنین سرهنگ یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیاتهای مشترک در این کنفرانس خبری اعلام داشت؛ به دنبال آغاز مرحله دوم جنگ موصل میدان جنگ را به آنسوی رود دجله منتقل کرده و در جبهه غربی نیز اقدام به پاکسازی تروریستهای داعش کرده اند.

همچنین جان دوریان سخنگوی نیروهای ائتلاف در این کنفرانس خبری اعلام داشت ؛ نیروهای ائتلاف در جنگ علیه تروریستهای داعش بیش از 5 هزار بمب را بر سر تروریستها فرو ریخته اند و پیروزیهای به دست آمده نتیجه دلاوریهای همه نیروهای عراقی می باشند.

روسیه نتایج حملات هوایی خود در سوریه را اعلام کرد 

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور با همکاری ارتش سوریه، 12360 کیلومتر مربع از خاک این کشور را از دست تروریست‌ها آزاد کرده اند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای مشترک روسیه و سوریه توانسته اند 499 شهر و روستا را از اشغال گروه های تروریستی آزاد و 725 پایگاه تروریست ها را منهدم و نیز 405 کارگاه ساخت مهمات وابسته به گروه های تروریستی را ویران کنند.
این بیانه افزود: در حملات هوایی روسیه و ارتش سوریه 35 هزار نفر از اعضای گروه تروریستی از جمله 204 فرمانده میدانی، کشته شده اند و 1500 دستگاه خودروی نظامی وابسته به تروریست ها، منهدم شده است.

به نوشته روسیه الیوم وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد که نیروهای روسیه و سوریه توانسته‌اند، 448 تانک و خودری زرهی، 57 قبضه موشک انداز، 418 خمپاره انداز، 410 سکوی پرتاب موشک و بیش از 28 هزار قبضه سلاح گرم تروریست ها را نابود کنند.
براساس این بیانیه نیروهای فنی و مهندسی روسیه و سوریه، 1420 هکتار از اراضی سوریه را از انواع مواد منفجره پاکسازی و 26853 بمب و مین را خنثی کرده اند.
عملیات نیروهای روسیه در سوریه از 30 دسامبر سال 2015 آغاز شد.

نظرات

ارسال نظر