یادی از زنده یاد ذالفقار محمد شاعر ایلامی

Kurdane.com

کوردانه: محمدرضا اسکندری، صبا محمدی و  فخری بهمنی : مرحوم ذوالفقار محمدی از شعرا و نویسندگان برجسته ایلامی به سال ۱۳۳۴ خورشیدی در روستای شاه قلندر دهستان زنگوان از توابع شهرستان سیروان استان ایلام دیده به جهان گشود. گویش زبانی کلهری و تبار قومی ایشان ایل کلهر می باشد.

 

به لحاظ کمبود امکانات و زندگی پر مشقت روستایی با تحمل سختی بسیار تحصیلات ابتدایی خود را در مهرماه سال ۱۳۳۴۰ در دبستان غزالی زنگوان شروع کردند و برای ادامه تحصیل مجبور به مهاجرت به شهر ایلامم شدند و پس از اخذ دیپلم در سنین جوانی به استخدام آموزش و پرورش درآمدند و به عنوان سرباز معلم در مناطقق محروم شهرستان شیروان چرداول خدمت کردند

در اثنای سالهای خدمت در کسوت مقدس آموزگاری موفق به اخذ مدرک کارشناسی گشته و به عنوان نماینده معلمان استان بارها به احقاق حقوق فرهنگیان محترم پرداخت.

انتخاب به عنوان آموزگار نمونه و ارائه طرح درس معلمان و دریافت لوایح تقدیر گوناگون از طرف مدیریت آموزش و پرورش گواه حس وظیفه شناسی و اخلاق مداری ایشان در کسوت معلمی بوده است. طی سریع مدارج ترقی با توجه به امکانات آن زمان باعث شد در سنین جوانی به عنوان شخصیتی تحصیلکرده و با اخلاق بارها در جایگاه مصلح و ریش سفید در جلسات خون صلح و رفع نزاع و اختلافات قبیله ایی حضور فعال داشته و در خدمت به هم نوع پیشقدم بودند. حضور در مجامع مهم ادبی و جمع بزرگان و دانشمندان شهر و شرکت در همایش ها و انجمن شعر و شب شعر و عضویت در انجمن فعالین و نیک اندیشان زنگوان جهت هم اندیشی و بحث و گفتگو و تصمیم گیری در مورد مباحث حساس روز ایشان را به شخصیتی مردمی و محبوب و هنرمند بدل کرده بود. دست خط زیبا و شکیل، نویسندگی، طبع شعر و سخنوری از ویژگی های بارز هنری استاد بود. ایشان در تاریخ ۱۳۸۳/۳/۶ بعداز ۳۰ سال خدمت مقدس در پیشه معلمی به جمع بازنشستگان عزیز پیوستند و بیشتر به فعالیت های فرهنگی مشغول شدند. چراغ زندگی پر بارشان در صبح روز ۱۳۹۵/۹/۶ در سن ۶۱ سالگی خاموش گشت.

سه کتاب از این عزیز به یادگار مانده

کتاب اول به نام فاتحان میمک که پس از سالها تحقیق و تفحص در مناطق غرب کشور در باب شناخت و معرفی آداب و سنن ایل خزل یکی از قبایل بزرگ ایلام و در ستایش حماسه فتح میمک توسط نیروهای مردمی این ایل منتشر گردید. این کتاب در جهت معرفی حماسه میمک و ثبت عنوان فاتحان میمک نقش بسزایی داشت. سالها تحقیق و مسافرت میان ایلات و طوایف مختلف و بررسی آداب و رسوم قومی و قبیله ایی این ایل در کتاب فاتحان میمک نمود پیدا کرد.

کتاب دوم ایشان به نام شاخه های آویشن به دلیل علاقه و ذوق آن مرحوم به شعرو ادبیات کردی و مطالعه و تحقیق در بین آثار ادبی شاعران کرد تالیف گردید که حاصل آن جمع آوری مجموعه اشعار شاعران کرد می باشد که با نام شاخه های آویشن مکتوب گردید.

کتاب سوم ایشان که در واقع شاهکار آن عزیز و آخرین اثر مکتوب و منظوم آن مرحوم هست و تا آخرین روزهای حیات هنریشان مشغول سرودن و تکمیل اشعار کردی و بعضا فارسی نیز بودند آوای قلارنگ نام دارد.

این کتاب مجموعه اشعار زیبای شادروان ذوالفقار محمدی می باشد که حاصل سالها مطالعه و ذوق و هنر و نبوغ ادبی آن مرحوم است. به واسطه ی دقت نظر و حساسیت بالای ایشان در حفظ کیفیت ادبی و ارائه ی اثری ماندگار و در خور شان ادبیات استان ایلام روی تک تک ابیات اشعار ساعتها وقت صرف شده و از کلمات و لغات اصیل کردی استفاده شده و پس از چندین بار ویرایش اشعار موجود خدمت عزیزان خواننده ارائه شده است. باشد که مورد پسند طبع هنردوستان گرامی قرار گیرد.

روحش شاد و یادش در دلها همیشه زنده و گرامی

 

نظرات

ارسال نظر