ادامە تنش‌ها در شنگال؛ كشتە و زخمی شدن ١٦ شهروند ایزدی

Kurdane.com

در حمله نیروهای پیشمرگه و گارد ضد شورش اقلیم کُردستان به معترضان شنگالی دست کم 16 شهروند ایزدی کشته و مجروح شدند. 
 

بر اساس خبرهای منتشر شده ظهر امروز پس از تجمع بیش از دو هزار تن از شهروندان ایزدی در مقابل سنگرهای پیشمرگه های روژ در نزدیکی شهرک خانه سور، تنش ها در این منطقه افزایش یافت.

ساعاتی پس از آغاز این تجمع و افزایش تنش ها نیروهای امنیتی و پیشمرگه روژ برای متفرق کردن معترضان ایزدی متوسل به زور شده و آنان را با گلوله و گاز اشک آور هدف قرار دادند.

در نتیجه درگیری ها یک شهروند ایزدی به نام "نازی نایف" از اعضای جنبش آزادی زنان ایزدی "TAJE" جان خود را از دست داد و 15 تن دیگر نیز مجروح شدند. منابع خبری از شنگال وضعیت سه تن از مجروحان این درگیری را وخیم گزارش کرده اند.همچنین دو تن از روزنامه نگاران کانال "Çira tv" به نام های "ژیندا آسمین" و "دَلیلا آخین" هنگام پوشش این تجمع هدف قرار گرفته شده و مجروح شدند.
پیش از این نیز روز سوم مارس در جریان یورش نیروهای پیشمرگه روژ به سنگرهای یگان های مقاومت شنگال و آسایش ایزد خان 7 تن جان باخته و 22 تن دیگر نیز مجروح شده بودند.

وزارت کشور حکومت اقلیم کُردستان با انتشار بیانیه ضمن سلب مسئولیت از نیروهای امنیتی و پیشمرگه، حزب کارگران کُردستان را مسئول به وجود آمدن درگیری های امروز در خانه سورمعرفی کرده است.

در بخشی از این بیانیه تصریح شده است که "تکرار می کنیم که در رویدادهای امروز هر اتفاقی به وقوع پیوسته باشد توسط خود [معترضان] بوده است و پلیس ضد شورش که شماری از آنان نیز هدف قرار گرفته اند مسئول این وضعیت نیست، تنها پ.ک.ک مسئول است که عمدا می خواهند شماری از برادران ایزدی را به ابزار [برای] توطه ای کثیف مبدل کنند".تنش های امروز درحالی است که روز گذشته نخست وزیر اقلیم کُردستان در خواهان خروج گریلاهای پ.ک.ک از شنگال شده بود.

در مقابل نیز رئیس مشترک کنفدرالیسم جوامع کُردستان "ک.ج.ک" در گفتگو با خبرگزاری فرات خواستار حل و فصل اختلاف ها از طریق مذاکره و همچنین عقبنشینی نیروهای موسوم به پیشمرگه روژآوا شده بود.

منبع: پایگاه خبری و تحلیلی روژ

گزارش تصویری فرات نیوز

 
soXMMn.jpgsoXsu6.jpgsoX7Bi.jpgsoX6uH.pngsoXTc8.jpgsoXa9Y.jpgsoX0oq.jpgsoXdva.jpgsoX8z2.jpgsoXDim.jpgsoX3D7.jpg

نظرات

ارسال نظر