جشن نوروز در شهرهای بزرگ باکور کورستان(ترکیه) با شعار "مطلقاً پیروز خواهیم شد"

Kurdane.com

برنامه جشنهای نوروزی ملت کرد در باکور کوردستان که از طرف تمام احزاب کردی ترکیه  پشتیبانی می شود روز21 مارس در سراسر ترکیه اعلام کردید و بزرگترین اجتماع نوروزی کردها قرار است در آمد (دیاربکر) برگزار می شود.  در همین رابطه  پلیس ترکیه با حمله گسترده به مناطق کردنشین ترکیه روسا و اعضای احزاب کردی از جمله ه.د.پ را به اتهام تلاش برای برگزاری مراسم نوروز در ترکیه بازداشت کرد.

به گزارش روزنامه جمهوریت، احزاب و جریان های سیاسی کردی ترکیه از جمله حزب دموکراتیک خلق ها، حزب مناطق دموکراتیک، کنگره جامعه دموکرات، اتحادیه زنان کرد و ... برنامه خود برای عید نوروز 2017 را با شعار "مطلقاً پیروز خواهیم شد" منتشر کرده اند.

بر اساس این برنامه، در 33 شهر مناطق کردنشین ترکیه مراسم عید نوروز برگزار خواهد شد که در این مراسم افراد مهمی از جمله اساتید دانشگاهی که در چارچوب وضعیت اضطراری از دانشگاه ها اخراج شده اند، روزنامه نگاران اخراجی، هنرمندان، اعضای سندیکاهای ترکیه، سازمان های مدنی، و صدها فرد سرشناس دیگر دعوت شده اند که در میان آنان اسامی افرادی مانند آسلی اردوغان، سزن آکسو، قادر اینانیر، نجمیه آلپای، مَلتَم جونبول، مندرس سامانچیلار، عرفا دمیرچی اوغلو، و ... نیز به چشم می خورد.

همچنین بر اساس اطلاعات به دست آمده دعوت نامه ای نیز برای حزب عدالت و توسعه برای شرکت در این جشن ها فرستاده شده است. در کنار حزب عدالت و توسعه، از احزاب سیاسی مانند حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، حزب دموکرات چپ ترکیه، حزب سعادت، حزب دموکرات کردستان، حزب حق و آزادی، حزب کار، حزب آزادی و سوسیالیسم و ... دعوت به عمل آمده است. در بین احزاب دعوت شده نامی از حزب حرکت ملی ترکیه وجود ندارد.

تاریخ برگزاری جشن در شهرهای بزرگ ترکیه بدین ترتیب است: 18 مارس؛ ازمیر، مانیسا. 19 مارس؛ استانبول، آنکارا، شانلی اورفا، قونیه، غازی عنتاب، 20 مارس؛ حکاری، آگری و در نهایت 21 مارس؛ دیاربکر که جنش بزرگ کردهای ترکیه در آنجا برگزار خواهد شد.

در همین رابطه دولت فاشیست ترکیه دستور بازداشت گسترده روسا و اعضای احزاب کردی ترکیه به دلیل تلاش برای برپایی مراسم های نوروزی  صادر نمود.
به گزارش  روزنامه Evrensel، نیروهای پلیس ترکیه در بسیاری از استان های بزرگ و کردنشین ترکیه از جمله استانبول، آنتالیا، ماردین، ختای، ازمیر و ... با یورش به نهادهای سیاسی و مدنی افرادی زیادی را که در حال آمادگی برگزاری جشن نوروز در ترکیه هستند را دستگیر کرده اند.

در میان دستگیر شده ها افرادی از جمله یوهنا آکتاش، رئیس کمیته برپایی نوروز ترکیه و رئیس انجمن اتحاد سوریانی های ماردین به همراه تعداد زیادی از اعضای حزب دموکراتیک خلق ها و فعالان مدنی حضور دارند.

همچنین اخبار منتشر شده از آنتالیا نیز حاکی از دستگیری 10 نفر از اعضای حزب دموکراتیک خلق ها و فعالان مدنی در این استان از جمله نریمان باگیر، رئیس کمیته برگزاری نوروز در آنتالیا است.

خبر دیگر از دستگیری های گسترده از استان آدانا منتشر شده است که نیروهای مبارزه با ترور در این استان نیز 36 فعال سیاسی و مدنی کرد این استان از جمله مدینه کوموش، مدیر رادیوی دنیا را دستگیر کرده اند.

عملیات ها در استانبول نیز در مناطق عسن یورت، ساری غازی، سلطان غازی که کردهای مقیم استانبول بیشتر در این مناطق حضور دارند آغاز شده است.

در ازمیر نیز گولای بیلینجی، رئیس مشترک تشکلات حزب دموکراتیک خلق ها به همراه تعداد زیادی از اعضای این حزب دستگیر شده اند.

در ختای نیز 10 تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق ها و کمیته برپایی نوروز در این استان توسط پلیس مبارزه با ترور ترکیه دستگیر شده اند.

نظرات

ارسال نظر