تیراندازی پیشمرگ ها به‌سوی تظاهرات کنندگان در شنگال اقدامی جنایت‌کارانه است

Kurdane.com

نایب‌رئیس مجلس نمایندگان عراق شیخ محمد، حادثه تیراندازی نیروهای پیشمرگ به‌سوی تظاهرات کنندگان در شهر شنگال در استان نینوا را اقدامی جنایت‌کارانه خواند. در همین رابطه نماینده اتحادیه میهنی (یکیتی) در مجلس عراق، حزب دمکرات (پارتی) را به اجرای طرح‌های ترکیه در عراق با هدف کسب امتیازات اقتصادی و سیاسی از آنکارا متهم کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی «الإباء» عراق، آرام شیخ محمد در بیانیه‌ای با بیان اینکه تعرض آشکار به غیرنظامیان در شنگال به دلیل نبودن هیچ‌گونه توجیه قانونی و انگیزه و توسل به ‌زور علیه تظاهرات کنندگان، اقدامی زشت به شمار می‌رود، از احزاب سیاسی در عراق و اقلیم کردستان خواست برای حل این بحران و منع تکرار این‌گونه اقدامات خطرناک تلاش کنند.
شیخ محمد در این بیانیه با تاکید بر اینکه تیراندازی و توسل به زور علیه تظاهرات کنندگان بی‌دفاع، جنایتی بزرگ به شمار می‌رود و مرتکبین آن باید مورد بازخواست قرارگرفته و محاکمه شوند، افزود: هیچ‌یک از جریان‌های سیاسی و احزاب حق تعرض و تجاوز به حقوق شهروندان را ندارند؛ چراکه قانون اساسی عراق بر برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز در کشور صراحت دارد.
 
 
در همین رابطه نماینده اتحادیه میهنی (یکیتی) در مجلس عراق، حزب دمکرات (پارتی) را به اجرای طرح‌های ترکیه در عراق با هدف کسب امتیازات اقتصادی و سیاسی از آنکارا متهم کرد.
 
به گزارش  شبکه تلویزیونی«الإباء» عراق، شوان داوودی در مصاحبه‌ای مطبوعاتی گفت: حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی که دوره ریاست او بر اقلیم کردستان سپری‌شده، بدون توجه به منافع کُردها برای کسب امتیازات اقتصادی و سیاسی از آنکارا به اجرای طرح‌های ترکیه در عراق می‌پردازد.
داوودی افزود: حزب دمکرات کردستان طی سال‌های گذشته مواضع خود را در برابر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) با هدف نزدیک شدن به آنکارا تغییر داده و علیه پ.ک.ک عمل می‌کند که این مسئله اقلیم کردستان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

نظرات

ارسال نظر