آخرین اخبار کوردستان, داعش و عراق

Kurdane.com

کوردانه:سرتیترخبرها:دستگیری یک تروریست داعش در بغداد, درخواست 2 میلیارد دلاری ترامپ برای مبارزه با داعش,کشته شدن یک سرکرده داعش در حویجه,زخمی شدن تعدادی از نیروهای پیشمرگه,داعش خودروهای شهروندان حویجه را بمب گذاری می کند,جنگ به کوچه های باریک موصل کشیده شده است,زمان آغاز حمله به مرکز شهر رقه اعلام گردید,دستگیری یک سرکرده داعش در موصل,هدف قرار گرفتن یک تک تیرانداز داعش در موصل,نتانیاهو: اسرائیل به مقابله با انتقال سلاح‌ به حزب‌الله ادامه می‌دهد, 15 حمله هوایی جدید جنگنده های ائتلاف علیه تروریستهای داعش,

 15 حمله هوایی جدید جنگنده های ائتلاف علیه تروریستهای داعش 

جنگنده های ائتلاف به حملات هوایی خود علیه تروریست های داعش ادامه داده و طی دیروز مواضع تروریست های داعش در اکثر مناطق سوریه و عراق فدرال را بمباران کردند.
در بیاننامه نیروهای ائتلاف آمده است ؛ جنگنده های ائتلاف 15 حمله جدید را در عراق فدرال و سوریه علیه تروریست های داعش انجام داده اند که از این حملات 8 حمله در عراق فدرال و در مناطق  موصل ، القائم ،کسک ،بیجی و تلعفر بوده و در سوریه نیز7 مورد از این حملات در مناطق رقه و تدمرصورت گرفته اند.

نتانیاهو: اسرائیل به مقابله با انتقال سلاح‌ به حزب‌الله ادامه می‌دهد 

نخست‌وزیر اسراییل بر تلاش این کشور برای مقابله با رسیدن سلاح به دست حزب‌الله لبنان تاکید کرد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرایی می‌گوید :که دولت متبوعش بر روی راهبردی کار خواهد کرد که مانع انتقال سلاح به حزب‌الله لبنان شود.
سخنان نتانیاهو یک روز پس از حمله مجدد جنگنده‌های اسراییل به سوریه بیان می‌شود که برای هدف قرار دادن کاروان نظامی حزب‌الله صورت گرفته بود.

هدف قرار گرفتن یک تک تیرانداز داعش در موصل  

یک منبع امنیتی در استان نینوا اعلام داشت ؛ نیروهای پلیس فدرال عراق صبح امروز 19-3-2017 توانستند یک تکر تیر انداز گروه تروریستی داعش را در بخش غربی شهر موصل و در داخل منزلی در نزدیکی مسجد بزرگ این شهر مورد هدف قرار داده و بکشند.

وی افزود ؛ نیروهای عراقی هم اکنون در حال انجام جنگی سخت در نزدیکی مسجد بزرگ با تروریستهای داعش بوده و تلاش دارند این منطقه از اشغال تروریستها آزاد کنند.

دستگیری یک سرکرده داعش در موصل 

سرلشکر رائد شاکر فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام داشت؛ نیروهای پلیس فدرال امروز مورخ 19-3-2017 توانستند مسئول دیوان حسابداری سازمان تروریستی داعش را در منطقه باب السجن در بخش غربی شهر موصل دستگیر کنند.

وی افزود؛ نام این تروریست حسام مجید شیت الجبوری می باشد که توسط نیروهای پلیس فدرال دستگیر شده است.

زمان آغاز حمله به مرکز شهر رقه اعلام گردید 

مبارزان واحدهای مدافع خلق اعلام داشتند؛ حمله برای آزادسازی شهر رقه از دست تروریستهای داعش روز اول ماه آوریل آغاز خواهد شد.

سیپان حمو فرمانده واحدهای مدافع خلق در این باره به خبرگزاری رویترز اعلام داشت؛ عملیات آزادسازی مرکز شهر رقه از دست تروریستهای داعش در ابتدای ماه آوریل آینده شروع می شود و علیرغم خصومتهای دولت ترکیه نیروهای مبارز کورد دوشادوش نیروهای سوریه دمکراتیک در این عملیات مشارکت خواهند کرد.

وی افزود؛ موضوع حمله به رقه تعین تکلیف شده و آزادسازی این شهر از دست تروریستهای داعش چند هفته به درازا خواهد کشید.

وی گفت : 25 % از همه نیروهای شرکت کننده در آزادسازی شهر رقه نیروهای یه په گه می باشند و نیروهای آماده شده برای این جنگ افرادی هستند که تجربیات جنگی زیادی داشته و از خبره های جنگی می باشند.

جنگ به کوچه های باریک موصل کشیده شده است 

نیروهای شرکت کننده در عملیات آزاد سازی نینوا در حالی به نبرد با داعشی ها ادامه می دهند که این جنگ همانند هر کارزار دیگری موانع و چالشهای خاص خود را دارد.

  در ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۶ نیروهای عراقی و نیروهای پیشمرگه وردستان عملیات نظامی گسترده ای برای بازپس گیری موصل از لوث تروریستهای داعش که در روز دهم ژوئن سال ۲۰۱۴ آن را به اشغال خودد درآورده بود، آغاز کردند. در روز اول نوامبر ۲۰۱۶ نیروهای شرکت کننده در عملیات برای اولین وارد شرقق موصل شدند.

در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶ نیروهای عراقی مرحله دوم عملیات را از سه محور از شرق و شمال و جنوب شرق آغاز کردند. در ژانویه سال جاری میلادی نیروهای شرکت کننده در عملیات دستاوردهای چشمگیری به دست آوردند و در ۲۴ ژانویه وزارت دفاع عراق فدرال از تسلط بر همه مناطق شرق موصل خبر داد.

مشکلاتی از قبیل شرایط میدانی و شرایط بد آب و هوایی مانع از شروع عملیات آزاد سازی غرب موصل شده بود تا اینکه در نوزدهم فوریه سال ۲۰۱۷ فرماندهی عملیات مشترک عراق فدرال از آغاز عملیات غربب موصل از لوث داعش خبر داد. حیدر العبادی نخست وزیر عراق فدرال از شروع مرحله سوم از نبرد نینوا میی آییم برای بازپس گیری کرانه راست موصل خبر داد. از محور شمالی و جنوبی و غربی نیروها عملیات کننده شروع به عملیات کردند.

درحال حاضر حاضر نیروهای عراقی توانسته اند بخش زیادی از قسمت غربی شهر موصل را از دست تروریستهای داعش آزادکرده و جنگ در کوچه های باریک محلات این به صورت تن به تن و خیابانی ادامه دارد و نیروهای عراقی درحال پیشروی می باشند. 

داعش خودروهای شهروندان حویجه را بمب گذاری می کند 

تروریستهای داعش در حویجه و ریاز خودروهایی را که در مناطق تحت حاکمیت آنها از شهروندان بجای مانده اند بمبگذاری می کنند و سازمان ضد ترور کوردستان نیز اظهار میدارد که این خودروهای بمبگذاری شده برای مقابله با حملات نیروهای عراقی تدارک دیده شدند.

طبق اطلاعات سازمان ضد ترور کوردستان که در صفحه اجتماعی فیس بوک منتشر شده روز 28 اسفند ماه نیروهای داعش در شهر حویجه و ناحیه ریاز خودورهای را که قبلا شهروندان در موقع فرار از این شهر بجای گذاشته بودند توقیف کرده است.

ضد ترور کوردستان در ادامه خاطر نشان ساخته که داعش این اتومبیلها بمب گذاری شده را در جبهه مقدم برای مقابله با حملات نیروهای عراقی بکار خواهد گرفت. 

زخمی شدن تعدادی از نیروهای پیشمرگه 

در روستای زرگە از توابع شهرستان خورماتو در استان کرکوک، انفجار دو بمب بە کار گذاشتە شدە چهارنفر از نیروهای پیشمرگە را زخمی کرد.

محمد فایق مسئول رسانە و ارتباطات خورماتو در اینبارە گفت: "این دو بمب کار گذاشتە شدە روز شنبە ٢٨ اسفندماه  در روستای زرگە و روی جادە خورماتو بە تکریت منفجر شدە است".

بر اثر انفجار این دو بمب، ٤ نفر از نیروهای پیشمرگە هنگ سە تیپ شهرزور  کە از اهالی سید صادق و کلار هستند زخمی شدەاند.

روستای زرگە تحت حاکمیت نیروهای پیشمرگە کوردستان بودە و هر از گاهی نیروهای سازمان تروریستی داعش از مناطق حویجە خود را بە آنجا رساندە واقدام بە عملیات تروریستی می‌کنند.

کشته شدن یک سرکرده داعش در حویجه 

یک منبع امنیتی عراقی اعلام داشت؛ چند فرد مسلح ناشناس توانستند در مرکز شهر حویجه یکی از سرکرده های گروه تروریستی داعش را مورد هدف قرار داده و بکشند.

وی افزود؛ این سرکرده تروریست داعش دارای تابعیت عربستانی بوده و نام وی ابوهلال بوده است که مسئول اعدام ها و قتل شهروندان غیر نظامی در حویجه می باشد.

 درخواست 2 میلیارد دلاری ترامپ برای مبارزه با داعش 

رئیس‌جمهور آمریکا برای تامین هزینه‌های مبارزه با گروه تروریستی داعش در شش ماه آینده، بودجه اختیاری دو میلیارد دلاری را خواستار شده است.

به گزارش رویترز، منابع آگاه در واشنگتن می‌گویند «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، در نظر دارد زیرساخت‌های زندان نظامی «گوانتانامو» در خاک کوبا را که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور پیشین این کشور، به رغم وعده انتخاباتی خود موفق به بستن آن نشد، نوسازی کند. 

«جان روت»، معاون وزیر دفاع آمریکا، روز پنج‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد احتمال کمی وجود دارد که گوانتانامو در آینده بسته شود. 

دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا که درباره گوانتانامو دیدگاه‌های کاملا متفاوتی با سلف خود باراک اوباما دارد، پس از ورود به کاخ سفید ضمن تاکید بر این که با هر گونه انتقال زندانیان گوانتانامو به دیگر کشورها مخالف است، درباره خطر آزادی  این افراد و تکرار جرم آنها که از نظر وی بی نهایت خطرناک هستند، به آمریکایی ها هشدار داد. زمانی که باراک اوباما در ژانویه سال 2009 وارد کاخ سفید شد 242 زندانی در گوانتانامو نگهداری می شدند؛ اما طبق اعلام منابع مستقل ژانویه گذشته شمار زندانیان گوانتانامو  به چهل و پنج نفر رسید. 

دو پیشنهاد دونالد ترامپ در زمینه مبارزه با داعش و نوسازی ساختارهای گوانتانامو بخشی از درخواست اعتبار اضافی سی میلیارد دلاری برای سال مالی 2017  هستند که آغاز آن به دوره ریاست جمهوری باراک اوباما باز می‌گردد و سپتامبر آینده به پایان می رسد. 

دستگیری یک تروریست داعش در بغداد 

وزارت دفاع عراق فدرال امروز 19-3-2017 طی صدور اطلاعیه ایی اعلام داشت ؛ نیروهای امنیتی عراق فدرال توانستند طی عملیاتی در منطقه " حی داخلیه " در منطقه یرموک در غرب شهر بغداد یک سرکرده تروریستهای داعش را دستگیر کنند.

در این اطلاعیه آمده است ؛ در این عملیات یکی از تروریستهای ارشد داعش که پیشتر از زندان ابوغریب گریخته بود دستگیر شده است.

نظرات

ارسال نظر