محمود عثمان: جنبش تغییر باید از منافع محدود حزبی خود دست بردارد

Kurdane.com

در حالی که یوسف محمد رئیس پارلمان کردستان به خطر وقوع جنگ داخلی در اقلیم کردستان عراق  هشدار داد. دکتر عثمان گفت: در طول دو سال بحران سیاسی، تمامی احزاب و جریانات سیاسی کوردستان تاکید بر حل مشکلات موجود میکنند اما تا بحال هیچ جریان و حزب سیاسی موضع گیری سخاوتمندانه ای برای حل مشکلاتی که مردم از آنها رنج میبرند از خود نشان نداده است. جنبش تغییر همانند احزاب دیگر مغرور و متکبر است و لازم است که جنبش تغییر و دیگر احزاب بخاطر منافع عمومی از این تکبر و غرور خود دست بردارند.

 

دکتر محمود عثمان در مجلس بزرگداشت مبارز کرد خانم شعله علی همسر نوشیروان مصطفی طی سخنانی  اظهار داشت:" برای حل مشکلات باید جریانات سیاسی کوردستان با هم جلسه و گفتگو انجام بدهند اما تا بحال هیچ یک از جریانات و احزاب سیاسی به شکل چشم گیری تلاش آنچنانی نکرده است و این باعث عمیقتر شدن و به بن بست رسیدن مشکلات شده است.

وی در ادامه سخنان خود ابراز داشت:" حل این مشکلات به تاخیر افتاده است به نحوی که در طول این دو سال تمامی احزاب وجریانات سیاسی کوردستان تاکید بر حل مشکلات موجود میکنند اما تا بحال هیچ جریان و حزب سیاسی موضع گیری سخاوتمندانه ای برای حل مشکلاتی که مردم از آنها رنج میبرند از خود نشان نداده است.

وی در بخش دیگری ضمن تاکید بر حل سریع مشکلات موجود اظهار داشته است که احتمال دارد بعد از اتمام داعش چند مشکلات دیگر نیز پیش روی کوردستان قرار بگیرند بدین خاطر لازم است تمامی جناحها و احزاب سیاسی کوردستان در کوتاهترین مدت با راه حل مناسبی برای این مشکلات بیابند تا کشورمان به سوی خوشگذرانی و آبادی بیشتر قدم نهاند.

دکتر محمود عثمان در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: که جنبش تغییر نیز مانند احزاب دیگر منافع حزبی خود را بکنار بگذارد و با احزاب دیگر جلسه برگزار کند و بی شک تنها در آنصورت جنبش تغییر خواهد توانست با جریانات سیاسی به توافق برسد.

وی افزود: جنبش تغییر همانند احزاب دیگر مغرور و متکبر است و لازم است که جنبش تغییر و دیگر احزاب بخاطر منافع عمومی از این تکبر و غرور خود دست بردارند.

در حالی که دکتر محمود عثمان از همه برای حل مشکلات تقاضای همکاری نمود. یوسف محمد رئیس پارلمان کردستان گفت: تراکم مشکلات و اصرار مسعود بارزانی برای ماندن غیرقانونی در قدرت، صلح اجتماعی در اقلیم کردستان را تهدید و یک جنگ داخلی را هشدار می‌دهد.
به گزارش  خبرگزاری «نون»، یوسف محمد در مصاحبه‌ای مطبوعاتی با بیان اینکه اگر جنگ داخلی در اقلیم کردستان روی دهد، این جنگ در سطح محلی و منطقه بسیار شدید خواهد بود، افزود: ما در تماس‌هایمان با تمامی هیئت‌های دیپلماتیک و سازمان‌ها و کشورهای جهان از آن‌ها خواستار کمک برای منع وقوع چنین جنگ و بحرانی شده‌ایم؛ چراکه چنین جنگی تمامی کشورهای منطقه را نیز دربر خواهد گرفت.
محمد ضمن درخواست از جامعه جهانی برای اجتناب از هرگونه تعاملی با رئیس و دولت کنونی اقلیم کردستان و امضاء توافقنامه‌هایی با آن‌ها، افزود: رئیس و دولت اقلیم کردستان غیرقانونی هستند و به دلیل تعطیل بودن پارلمان کردستان نمی‌توانند به تعهدات خود عمل کنند.
رئیس پارلمان کردستان با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ‌گونه تصمیمی جدی از سوی مسعود بارزانی برای کناره‌گیری از قدرت دیده نمی‌شود، افزود: برای فعال‌سازی پارلمان کردستان باید انتخاباتی زودهنگام صورت گیرد؛ چراکه اکنون برخی از احزاب و جریان‌های سیاسی کردستانی برای سیطره بر نیروهای مسلح رسمی در اقلیم کردستان تلاش می‌کنند که در صورت تحقق این امر، پروسه سیاسی اقلیم در معرض خطر خواهد گرفت و راه‌ها بار دیگر برای احتمالات وقوع جنگ داخلی در اقلیم گشوده خواهند شد.

لازم به ذکر است  اعلام نزدیکی بعضی از بزرگان کاکائی باشور کوردستان با حشد شعبی و جنگ پیشمرگان روژآوا  وابسته به پارتی با نیروهای ایزدی نزدیک به پ ک در شنگال، احتمال یک جنگ داخلی بین منطقه سبز و زرد را به خاطر منافع و دخالت نیروهای خارجی  و وابستگی جریانات سبز و زرد به ایران و ترکیه بیشتر می کند
 

نظرات

ارسال نظر