وقوع درگیری‌های شدید میان مردم و پلیس ضد شورش در مریوان

Kurdane.com

به گزارش کوردانه به نقل از فرات صبح امروز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین، در نتیجه حمله نیروهای انتظامی و پلیس ضد شورش شهرهای مریوان و سنه، به مردم روستای "اَسراوا" از توابع مریوان، تعدادی از زنان و مردان این روستا به شدت زخمی شده و تعدادی نیز دستگیر شده‌اند. گفته می‌شود در این حملات مردم منطقه نیز به دفاع از خود پرداخته و درگیری شدیدی میان مردم و نیروهای انتظامی و ضدشورش روی داده است

 گزارش تصویری کلیک کنید

طی یک ماه گذشته اهالی روستای اسراوا و روستاهای اطراف، و همچنین فعالان زیست محیطی و شهروندان مریوانی با انتقال زباله‌های شهر مریوان و سولاوا به زمین‌های این روستا که در نزدیکی شهر مریوان واقع شده است، مخالفت نموده و اعتراضات مدنی‌ای را در این زمینه انجام داده‌اند.

این اعتراضات درحالی امروز نیز ادامه داشت که امروز صبح نیروهای گارد ویژه مریوان و سنه به شهروندان حمله نموده و باعث زخمی شدن تعدادی از اهالی و شهروندان حاضر در منطقه شده‌اند. گفته می‌شود که تعدادی از شهروندان مریوانی نیز دستگیر شده‌اند که در میان آن‌ها ۵ زن نیز وجود دارد.

خبرها حاکی‌ست که با حمله نیروهای انتظامی و پلیس ضدشورش به معترضان، میان تعدادی از شهروندان که حاضر به ترک منطقه نبودند درگیری‌های شدیدی روی داده که به زخمی شدن چندین نفر انجامیده است. گزارش شده که وضعیت سلامتی یکی از این معترضان که مورد حمله پلیش ضدشورش قرار گرفته‌اند، بسیار وخیم است. بنابر گزارشات این شهروند کرد که یک پیرزن ۶۰ ساله می‌باشد، از ناحیه سر به‌شدت مجروح شده که بلافاصله راهی اتاق عمل شده است. به علت شدت جراحات احتمال مرگ این زن رو به افزایش است.

لازم به ذکر می‌باشد که حدود ۱۶ سال است شهرداری مریوان به‌صورت غیرقانونی و با توصل به زور، زباله‌های شهر را به این منطقه منتقل می‌کند. انباشته شدن زباله باعث آلوده شدن منطقه، آب‌های جاری و زمین‌های کشاورزی شده است. علاوه بر این، بوی نامطبوع، معضل سگ‌های ولگرد و...، مشکلات بسیاری را برای اهالی منطقه ایجاد نموده است. با این حال، شهرداری مریوان بدون توجه به مسائل بهداشتی و معیشتی مردم و همچنین مشکلات زیست‌محیطی ایجاد شده، کماکان به کار انتقال زباله ادامه داده است.

اهالی نیز بارها از شهرداری خواسته اند تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده و با احداث کارخانه بازیافت زباله بر مشکلات موجود پایان دهد اما شهرداری بدون توجه به خواسته آن‌ها به کار انتقال زباله ادامه داده است. شایان توجه است که به علت نگاه ویژه و امنیتی رژیم به مناطق کردنشین، کمترین بودجه  ممکن به این مناطق اختصاص داده می‌شود به‌گونه‌ای که شهر مریوان با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، از کمترین امکانات برخوردار است و در طی ۱۶ سال شهرداری این شهر نتوانسته یک کارخانه بازیافت زباله با حداقل بودجه را احداث نماید.

این خبر در حال تکمیل می‌باشد و در ساعات آینده خبرهای دیگری در این باره منتشر خواهد شد.

نظرات

  1. اعتراض مدنی مردم مریوان و سروآباد نسبت به دستگیرها توسط مزدوران رژیم فقط اعتصاب سراسری مغازه داران و مردم با عقب نشینی رژیم ضد اسنانی خواهد شد در غیر اینصورت حکومت بیشتر درنده تر خواهد شد .

  2. بهتر است شناسائی 35 مکان دیگر و عدم اجازه روستا های همجوار این 35 منطقه برای تخلیه زباله ، مشکلات شدید ایجاد شده توسط زباله ها برای اهالی شهر مریوان به دلیل انباشت زباله ها در مرکز شهر پس از عدم اجازه اهالی روستا اَسراوا و 2 ماه انباشت زباله ها در مرکز شهر مریوان و زخمی شدن چندین پلیس و آسیب دیدن ماشین های نیروی انتظامی در جریان این درگیری و برخی قضایای این چنینی دیگر رو هم پوشش میدادید !!

ارسال نظر