این انتخابات نامشروع است و اراده ملت به سرقت رفته ، لازم باشد از مجلس خارج می شویم

Kurdane.com

سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه سلین سایک بوکه اعلام کرد که نتایج رفراندوم نامشروع و غیر قابل قبول است. وی تاکید کرد اگر لازم باشد حزب جمهوری خواه خلق از مجلس خارج خواهد شد.
 

 

به گزارش خبرگزاری دوغان، سلین سایک بوکه، سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق در اظهاراتی با اشاره به نتایج به دست آمده از رفراندوم 16 آوریل عنوان کرد: رفراندوم برگزار شده در 16 آوریل را به هیچ عنوان به رسمیت نمی شناسیم. این آشکارا یک انتخابات بدون مهر تایید بود. در رفراندوم به هر نوع حیله و فریبکاری دست زده شده است. تلاش شده تا نتایجی را که با رای ملت نمی توانستند به دست بیاورند؛ با راه هایی که شورای عالی انتخابات گشوده و حیله هایی که درست کرده است به دست آورند. این رفراندوم آشکارا نقض قانون است. نامشروع و غیر قابل قبول است. اراده ملت به سرقت رفته است. اراده ما غضب شده است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: در ترکیه سال هاست که انتخابات برگزار می شود. برای اولین بار است که مشروعیت یک انتخابات تا این اندازه در جوامع داخلی و بین المللی محل ابهام شده است. هیچ کس حق ندارد ترکیه را در چنین وضعیتی قرار دهد. از تمام حقوق دموکراتیکمان استفاده خواهیم کرد. در این اقداماتمان حتی خارج شدن از مجلس نیز وجود دارد.

این در صورتی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با اشاره به رفراندوم 16 آوریل 2017 و اعتراضات به وجود آمده بعد از آن عنوان کرد: رفراندوم، انتخابات و نتایج به دست آمده در حیطه وظایف شورای عالی انتخابات ترکیه بوده و دادگاه قانون اساسی ترکیه و دادگاه حقوق بشر اروپا به هیچ عنوان اختیاراتی در خصوص ورود به این مسئله ندارند. بر اساس نظر شورای عالی انتخابات این کار {رفراندوم} قطعا قابل قبول بوده و تمام شده است. احزاب اپوزیسیون و مخالفان رفراندوم حق بی احترامی به اراده ملت را ندارند.

اردوغان در ادامه سخنان خود با اشاره به آرای بالای "آری" شهروندان ترکیه در اروپا به رفراندوم 16 آوریل نیز گفت: مداخله اروپا در امور داخلی ترکیه نتیجه برعکس داشته است. سازمان امنیت و همکاری اروپا گزارشی از رفراندوم تهیه کرده است. گزارش باید بی طرف و مستقل باشد. چگونه می توانیم باور کنیم که سازمان امنیت و همکاری اروپا در قبال ترکیه بی طرفانه عمل خواهد کرد؟

نظرات

ارسال نظر