نوشیروان مصطفی رهبر جنبش گوران( تغییر) درگذشت

Kurdane.com

نوشیروان مصطفی بنیانگذار و رهبر جنبش تغییر در سن 73 سالگی  امروز جمعه در شهر سلیمانیه به علت بیماری درگذشت. وی کە از سال گذشتە بە منظور معالجە راهی انگلستان شدە بود، شنبە گذشتە ٢٣ اردیبهشت‌ماه بە سلیمانیە بازگرداندە شدە بود. وی در سال ١٩٧٦ بە همراه جلال طالبانی حزب اتحادیە میهنی کوردستان را تاسیس نمود و سال ٢٠٠٦  از این حزب جدا و جنبش گوران را تاسیس نمود. رادیو کوردانه درگذشت این مبارز کوردستانی را به خانواده، همرزمان و جنبش گوران و ملت کورد در چهارپارچه کوردستان تسلیت می گوئیم 

وی در سال 1944 میلادی در شهر سلیمانیه متولد و تحصیلات ابتدایی را در همان شهر گذراند. در سال 1967 از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بغداد فارغ التحصیل شده و در اوایل دهه 60 میلادی کار و فعالیت سیاسی خود را با عضویت در اتحادیه دانش آموزان کردستان آغاز کرد.
وی در سال 1967 به عضویت دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان (پارتی)- شاخه سلیمانیه درآمده و در سال 1969 صاحب امتیاز نشریه "رزگاری" شد.
نوشیروان مصطفی یکی از بنیانگذاران اتحادیه میهنی کردستان و دبیر کل حزب کومله رنجبران بوده است.
وی از جمله کسانی است که دست به تاسیس شاخه اصلاحات در حزب اتحادیه میهنی زده و تا سال 2006 به عنوان معاون دبیر کل در این حزب فعالیت کرده است.
سال 2006 نوشیروان مصطفی از ادامه فعالیت در اتحادیه میهنی کنار کشیده و در سال 2009 با شرکت در انتخابات اقلیم کردستان به تشکیل لیست جنبش تغییر اقدام کرد.
از وی چندین کتاب در زمینه های سیاسی، تاریخی و ادبی به جای مانده است.
 

نظرات

ارسال نظر