اعلام کمپین دروغین مخالفت با همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق بدون نام حقیقی و حقوقی

Kurdane.com

به گزارش  سایت کردپرس  وابسته به رژیم جمهوری اسلامی به نقل از پایگاه خبری لوین پرس، شماری از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران و نویسندگان و اساتید دانشگاه اقلیم کردستان طی اطلاعیه ای اعلام کرده‌اند: پروسه همه‌پرسی به جای آنکه باعث ایجاد اتحاد در میان جامعه شود باعث انشقاق و ایجاد دودستگی شده است. این سایت بدون نام بردن از این روزنامه نگاران و فعالان مدنی در تلاش است که بین ملت باشور کردستان اختلاف بیندازد.

 

 

لازم به ذکر است که نیروهای سیاسی  و احزاب چهار پارچه کردستان برای اینکه سیاست های خود را به پیش ببرند داری سایت های در سایه هستند. آنها بدون اینکه آنها اعلام نمایند این سایت مال آنها هستند نیروهای مخالف و خط سیاسی آنها را  مورد حمله قرار می دهند.

در این رابطه چون کسی جرئت مخالف با رفراندام ندارد حال با این شیون خط سیاسی خود را پیش می برند. 


متن اطلاعیه  کمپینی که مشخص نیست رهبری آن در دست کیست و چه افراد حقیقی و حقوقی از ان حمایت نموده است:
دلیل لزوم مخالفت با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان چیست؟
ما شرکت کنندگان در این کمپین علیه همه‌پرسی 25 سپتامبر به عنوان وظیفه ملی و دمکراتیک لازم می‌دانیم در چارچوب پلتفرمی تحلیلی و بر اساس واقعیات داخلی و خارجی و ژئوپولتیک اقلیم کردستان و همچنین مسئله انرژی که نقش بسیار تعیین کننده‌ای در این موضوع خواهد داشت، درخصوص محتوی و تاثیرات پروسه‌ای که حکومت اقلیم کردستان (حکومت اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان) تحت عنوان رفراندوم درصدد انجام آن است روشنگری نموده و درباره نکات و لوازم مقابله با این همه‌پرسی بحث و کنکاش شود.
در حالی که اکثریت مردم کردستان عراق خواستار زندگی در سرزمین مستقل خود هستند دلیل این مخالفت کنونی با برگزاری همه‌پرسی چیست؟ آیا در واقع امر این همه‌پرسی برای رسیدن به استقلال کردستان است؟ یا اینکه پروژه ای است برای نیل به اهداف حزبی و خانوادگی؟ آیا این امر در ذات خود از واقعیات سیاسی موجود در اقلیم کردستان و ابعاد ملی و میهنی آن سرچشمه گرفته است یا اینکه طرح و نقشه‌ای است دروغین و از آنسوی مرزهای اقلیم وارد شده است؟
1- همه‌پرسی در ساده ترین تعریف خود رای مستقیم اکثریت ساکنین اقلیم کردستان است برای نیل به پاسخ پرسشی که بر اساس قانون و خواسته عمومی باید در پارلمان کردستان یا هر دستگاه مشروع دیگر در کشور عراق مطرح شود. همه‌پرسی پیش رو در اولین نگاه این مشروعیت را نداشته و همین موضوع اهداف آن را مشخص می‌نماید که در زیر به آنها اشاره خواهد شد. برای تعیین تکلیف مشکل موجود میان دو طرف ابتدا باید توافقی میان دو طرف از طریق مذاکرات رسمی صورت گرفته از دیدگاه جامعه بین الملل قضیه رسمیت یابد تا پس از احراز نتیجه رفاه و ثبات را به دنبال داشته از تهدید و درگیری دور بماند.
2- به عنوان کُرد ما نیز خواستار زندگی آزاد در کنار دیگر ملت‌ها هستیم و لیکن مکانیسم انجام همه‌پرسی پیش رو فاکتورهای سیاسی، عمومی، اقتصادی را در نظر نگرفته و از نظر اقتصادی تجارت با نفت کردستان است. از نظر سیاسی موجب محکم شدن پایگاه چند خانواده سیاسی و دستگاه‌های اطلاعاتی تعدادی از دولت‌های منطقه بوده و بدبختی‌های اقتصادی آن نیز نصیب اقشار مختلف جامعه شده آتش زیر خاکستر جنگ در منطقه را شعله‌ور خواهد کرد. در این صورت نیز این امکان وجود دارد که نیروی انسانی این مرز و بوم را به جنگ با کردهای دیگر بخش‌های کردستان فرستاده اقلیم کردستان را به جنوب قبرس تبدیل کنند.
3- ما با همه‌پرسی به عنوان حق طبیعی و سیاسی کُردها مخالفتی نداشته در اصل با این همه‌پرسی خانوادگی و حزبی مخالفیم. همه‌پرسی باید بعد از اتمام کار داعش و با هماهنگی و توافق بغداد و از راه مشروع پارلمان کردستان انجام شود. این کار باید برای ایجاد همزیستی مسالمت‌آمیز میان مردم عراق و کردستان در همسایگی یکدیگر صورت پذیرد و اراده حزبی و یکطرفه در این میان باعث روشن شدن درگیری‌ها و جنگ‌های عشیره‌ای و طایفه‌ای نشود. اگر موضوع حق تعیین سرنوشت است، به عنوان کرد می‌توانیم در چارچوب عراق یکپارچه نیز حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشیم اما این همه‌پرسی آنچنان که پیداست برای نیل شماری از تجار و بازرگانان حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان و دیگر بخش‌های کردستان به اهداف سیاسی خویش طراحی شده است.
تمامی راهبران این همه‌پرسی به اینکه حقوق کردها در قانون اساسی عراق تثبیت شده‌ است مفتخر بودند و در حقیقت نیز چنین بوده و قانون اساسی عراق ضمانتی برای همزیستی مسالمت‌آمیز است. اقشار مختلف جامعه کردستان در ازای چه دستاوردی باید حاضر به انجام این قمار بزرگ بر سر سرنوشت خود باشد در حالی که زندگی آنها در کنار عراق یکپارچه رفاه بیشتری دارد؟ چرا باید مردم هزینه این همه‌پرسی را پرداخت کنند در حالی که به عنوان کارت فشار بر بغداد و اشغال پست‌های بیشتر و دسترسی به نفت کرکوک آنهم برای عده معدودی از سیاسیون به‌کار می‌رود؟
4- این همه‌پرسی بر اساس دولت‌سازی و بنیان نهادن یک حکومت نژادی بوده و این بر خلاف تمامی اصول تشکیل دولتی میهنی با مفاهیم شهروندی است. هر کسی که در این شرایط عاقلانه فکر کند می‌تواند تصور کند که این دولت فرضی کردهای ایزدی را اخراج کرده و یا آنها را تحویل نگرفته است. از سوی دیگر نیز کردهای ایزدی در وجود مبلغین همه‌پرسی و نیروهای آنان نمی‌بینند که از هویت و کرامت انسانی آنها دفاع کرده و اگر دولتی از عهده محافظت از اقلیت مذهبی همزبان خود بر نیاید به هیچ عنوان توانایی تعامل سیاسی و فرهنگی با اعراب و ترکمان و مسیحیان را نیز نداشته نمی‌تواند آنها را راضی کند که این دولت قومی و خانوادگی نبوده و این مرز و بوم سرزمین آنها نیز خواهد بود.
5- راه صحیح نیل به استقلال تقدیس کشور کردی نبوده، تهییج عاطفی و ایدئولوژیک، منتهی به شکست خواهد شد و راه حل مناسبی برای بحرانهای اقتصادی و فکری و سیاسی در اقلیم کردستان نیست.
6- مقامات حزب دمکرات کردستان بر اساس قول چندین ساله خود اکنون تحت فشار بوده قصد برگزاری این همه‌پرسی دروغین را دارند. آنها بر اساس اهداف خود پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده راه‌های بازگشت و بازسازی مناسبات با عراق، آمریکا و ایران را برنامه‌ریزی کرده در صورت شکست رفراندوم نیز از هم‌اکنون مقصران آن را مشخص کرده‌اند.
7- مشروعیتی که در نتیجه این همه‌پرسی رقم خواهد خورد راه را برای غارت سرمایه‌های میهنی باز کرده ده‌ها سال دیگر قدرت عشایری کنونی را در قبضه آن‌ها تثبیت خواهد کرد.
8- علیرغم تمام معضلات موجود در عراق در واقع ماندن با عراق کنونی بسیار عاقلانه‌تر بوده بر بلوف‌های عده‌ای بازرگان و تاجر سیاسی نمی‌توان تکیه کرد.
9- هر کاری که برای سرپوش‌نهادن بر بحران‌ها و شکست‌های این دو حزب و پنهان کردن غارت اموال و دارایی‌های عمومی و به حاشیه راندن مشکلات اقتصادی انجام شود با مخالفت ما روبرو شده و جدایی از عراق و موفقیت این طرح باعث انحصار قدرت در دست بارزانی شده که به شدت به ترکیه وابسته بوده این کشور نیز وی را همچون ربات برای نیل به اهداف خود به کار خواهد گرفت.
10- اگرچه از لحاظ قانونی برگزاری همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه ممنوع است ولیکن انجام این کار موجب بروز جنگی عشیره‌ای و خونین در منطقه شده حکومت اقلیم و احزاب آن قادر به کنترل این جنگ و درگیری‌ها نخواهند بود.
11- در هر صورت ممکن با برگزاری یا عدم برگزاری همه‌پرسی حزب دمکرات کردستان با یاری احزاب همکار خود وضعیتی را در میان مردم به وجود آورده که برنده بازی خواهد بود و در این میان بخشی از مسولیتهای این مساله بر عهده جنبش تغییر و حزب اتحاد اسلامی کردستان است.
12- اگر در منطقه زرد (مناطق تحت کنترل حزب دمکرات کردستان) سیستم دیکتاتوری حاکم بوده اقشار مختلف جامعه توانایی مخالفت با حکومت را ندارند لیکن رسانه‌های دیگر احزاب با اتحاد می‌توانند با جدیت و جرات هرچه تمامتر رای منفی خود را در خصوص این همه‌پرسی اعلام کنند.
13- شکست این همه‌پرسی که در صورت موفقیت موجب مشروعیت بخشیدن به حزب و چند خانواده سیاسی خواهد شد در راستای منافع مردم کردستان بوده در آینده با عقلانیت و تجارب بیشتر می‌توان قدمهای محکم و مشروعی به سوی استقلال سیاسی و اقتصادی برداشت.
14- از طریق حکومت مرکزی و احزاب سیاسی عراق و بویژه نمایندگان کرد حاضر در بغداد که هنوز تحت سلطه حزب دمکرات کردستان و جریانهای طرفدار وی در اتحادیه میهنی کردستان قرار نگرفته‌اند تلاش لازم در خصوص لغو این همه‌پرسی انجام شود. می‌توان به‌جای به راه انداختن هیاهوی رفراندوم، دولت مرکزی تحت فشار گذاشته شود تا از طریق اعطای قدرت سیاسی بیشتر به اقلیم کردستان و توافقات جدید در خصوص بودجه اقلیم همچنین حقوق اساسی اقلیم کردستان اقدام نماید.

نظرات

ارسال نظر