عربستان از توقیف یک قایق حامل سلاح در خلیج فارس خبر داد

Kurdane.com

نمایی از تاسیسات نفتی «مرجان» که عربستان مدعی نزدیک شدن سه قایق به آن است. 

عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد یک قایق حامل سلاح را نزدیک مناطق نفت‌خیز این کشور در خلیج فارس توقیف کرده است.

براساس بیانیه ارتش عربستان سعودی، روز جمعه حدود ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی، نیروی دریایی عربستان متوجه سه قایق کوچک شد که به سرعت به سکوهای میدان نفتی مرجان نزدیک می‌شدند.

بنابر این بیانیه، این قایق‌ها با شلیک هشدار نیروی دریایی عربستان مواجه شدند.

ارتش عربستان گفته است یکی از قایق‌ها را توقیف کرده است و دو قایق دیگر متواری شده‌اند. ارتش عربستان بدون اشاره به نام کشور خاصی گفته که در قایق توقیف شده، سلاح وجود داشته است. 

این بیانیه در حالی منتشر شده است که ایران روز جمعه از کشته شدن یک ماهیگیر خود به دست نیروهای عربستان سعودی خبر داده بود.

مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور، روز شنبه اعلام کرده بود دو قایق ماهیگیری ایرانی بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج شده‌ و هدف گلوله مرزبانان عربستان سعودی قرار گرفته‌اند. گ

به گفته وی، در این حادثه یک صیاد بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته شده است.

آقای آقابابایی اقدام مرزبانان عربستان را خلاف اصول انسانی خواند و گفت حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به مرزهای عربستان بر اثر امواج دریا، آنها مجاز به شلیک به سوی قایق‌های ایرانی نبودند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز ۲۷ خرداد اعلام کرد که موضوع «کشته شدن یک صیاد بوشهری در تیراندازی گارد مرزی عربستان سعودی» توسط دستگاه‌های مسئول در حال بررسی است.

آقای قاسمی گفت که پس از مشخص شدن نتایج این بررسی‌ها، وزارت خارجه این موضوع را «با جدیت» پیگیری خواهد کرد.

برخی منابع خبری در ایران خبر داده بودند که شامگاه جمعه دو قایق ماهیگیری ایرانی با شلیک نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی مواجه شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها یک صیاد بوشهری کشته شده و پسرش که دیگر سرنشین یکی از قایق‌ها بوده، زنده مانده و توانسته قایق و جسد پدرش را به اسکله صیادی «جفره» در بوشهر برساند.

به نوشته این منابع خبری، از سرنوشت قایق دیگر اطلاعی در دست نیست و ممکن است سرنشینان آن توسط نیروهای مرزی عربستان دستگیر شده باشند.

هر چند که ورود ماهیگیران ایرانی به آب‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس و دستگیر شدن آنان در سال‌های گذشته سابقه داشته، اما شلیک به ماهیگیران و کشته شدن آنان در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

از سوی دیگر این اتفاق در حالی رخ داده که ایران و عربستان به شدت تیره است و پس از سفر دونالد ترامپ به ریاض نیز درگیری‌های لفظی دو کشور افزایش یافته است.

در این زمینه تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی بدون ارائه مستندات و شواهد و تنها با اشاره به سخنان سابق وزیر دفاع عربستان سعودی این کشور را به دست داشتن در حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی متهم کرده‌اند.

مقام‌های عربستان سعودی این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

نظرات

ارسال نظر