۱۴ شیعه کویتی پس از محکومیت در دادگاه «به ایران گریختند»

Kurdane.com

کاخ دادگستری کویت 

یک روزنامه کویتی روز دوشنبه ۲۶ تیر خبر داد که ۱۴ شهروند شیعه کویتی که محکوم به تشکیل گروهی مرتبط با تهران شده‌اند، با فرار از کشورشان از طریق دریا به ایران گریخته‌اند.

روزنامه کویتی «السیاسه» روز دوشنبه به نقل از مقام‌های بلندپایه امنیتی کویت نوشت که این افراد «ساعاتی» پس از آن‌که دیوان عالی کویت آنها را به اتهام «برنامه‌ریزی برای حمله» علیه حکومت سنی‌مذهب کویت به حبس‌های درازمدت محکوم کرد، موفق به فرار شدند و با قایق‌های پرسرعت به ایران رفتند.

خبرگزاری فرانسه نیز نوشت که برای دریافت جزئیات بیشتر، با وزارت کشور کویت تماس گرفته اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

مقام های ایرانی نیز تاکنون واکنشی به گزارش روزنامه السیاسه نشان نداده اند.

دیوان عالی کویت ماه گذشته ۲۱ نفر را به اتهام «تشکیل یک هسته مرتبط با ایران» به زندان و یکی از آنها را به حبس ابد محکوم کرد.

این افراد که شماری از آنها هم‌اینک گریخته‌اند، تا پیش از اعلام محکومیت‌شان در ماه گذشته در بازداشت به‌سر نمی‌بردند.

اعضای این گروه شیعه متهم به جاسوسی برای ایران و همچنین مخفی کردن مقادیر زیادی سلاح، مواد منفجره و مهمات شده‌اند.

حسن عبدالهادی، یکی از افراد این گروه که برای او حبس ابد اعلام شده، همچنین به اتهام عضویت در حزب‌الله لبنان از سال ۱۹۹۶ و قاچاق مقادیر زیادی از سلاح و مواد منفجره از ایران به کویت مجرم شناخته شده است.

دیوان عالی کویت ۲۰ تن دیگر از اعضای این گروه را به ۵ تا ۱۵ سال محکوم کرد و برای دو نفر حکم تبرئه صادر کرد. پرونده سه نفر دیگر به خاطر فراری بودن متهمان به دیوان عالی کویت ارسال نشده است.

برپایه این گزارش، یکی از این متهمان ایرانی این پرونده که از او به عنوان عبدالرضا حیدر نام برده شده، اکنون فراری است و ماه ژانویه سال گذشته در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود.

دادگاه بدوی کویت این ایرانی را به ارتباط با سپاه پاسداران و جذب شیعیان کویتی و تسهیل سفر آنها به لبنان برای همکاری با حزب‌الله متهم کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد ۲۳ متهمی که در دادگاه حاضر شده بودند اتهامات خود را نپذیرفته و گفته‌اند که زیر شکنجه به این اتهامات اقرار کرده‌اند.

ایران هرگونه ارتباط با این گروه را رد کرده است. جمعیت شهروندان کویتی‌الاصل کویت یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر است که در حدود یک‌سوم از آنها شیعه هستند.

رادیو فردا

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه