مخالفت نیروهای نظامی ایران با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

Kurdane.com

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را غیرقابل پذیرش نامید. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در این باره به مقامات اقلیم کردستان عراق هشدار داد.

رهبران کردستان عراق اعلام کرده‌اند که در رابطه با استقلال منطقه کردستان عراق و تشکیل یک کشور مستقل روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) سال جاری یک همه‌پرسی برگزار خواهند کرد.

پس از مخالفت آشکار آیت‌الله خامنه‌ای‌، رهبر جمهوری اسلامی ایران با برگزاری این همه‌پرسی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، محمد باقری نیز در این باره به مسئولان اقلیم کردستان عراق هشدار داده است.

دولت مرکزی عراق و همه‌پرسی استقلال

محمد باقری در سخنان خود اعلام کرده است که دولت مرکزی عراق و همچنین همسایه‌های این کشور و از جمله ترکیه و ایران مخالف برگزاری این همه‌پرسی هستند.         

Irak Winterfestival in Kurdistan (Getty Images/AFP/S. Hamed)

 رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در باره برگزاری این همه‌پرسی گفت: «این موضوع به هیچ وجه قابل پذیرش همسایگان عراق نبوده و حفظ استقلال و یکپارچگی عراق به نفع تمام اقوام، مذاهب و بخش‌های مختلف این سرزمین است.» 

Irak Masud Barzani, Präsident der Autonomen Region Kurdistan (picture-alliance/Anadolu Agency/Y. Keles)

مسعود بارزانی مخالفت با همه‌پرسی را فاجعه‌بار می‌داند.

مخالفت با برگزاری همه‌پرسی در دیدار اخیر حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق با خامنه‌‌ای و از سوی خامنه‌ای اعلام شده است. این در حالی است که فؤاد معصوم، رئیس جمهور عراق رویکرد متفاوتی نسبت به سرنوشت اقلیم کردستان عراق دارد و مخالف دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی عراق است. گرچه او نیز نسبت به موفقیت چنین همه‌پرسی ابراز تردید کرده است.

مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران محدود نمی‌شود. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور نیز عنوان کرده که برگزاری این همه‌پرسی باعث انزوای کردهای عراق می‌شود و در نهایت تضعیف کردستان و کل کشور عراق را در پی خواهد داشت. 

شمخانی استقلال کردستان عراق و تجزیه این کشور را بخشی از "طرح‌های استعماری و وارداتی همچون خاورمیانه بزرگ" خوانده و از همه نیروها خواسته است تا از تمامیت ارضی عراق دفاع کنند.

دویچه وله

نظرات

ارسال نظر