بیانیە های احزاب روژهلات کوردستان در رابطە با اعتراضات بانە و حمایت از حرکت مدنی آنها

Kurdane.com

بدنبال اعتراضات امروز شهر بانە پس از کشتە شدن دو کولبر کورد، احزاب روژهلات کوردستان(کومه له ـ سازمان کردستان حزب کمونیست ایران، حدک ،حدکا و کودار بیانیە های در رابطه با محکومیت رژیم در سرکوب مردم کوردستان منتشر کردند. بر اثر درگیری‌های داخل محوطە ساختمان فرمانداری بانە تعدادی مجروح و بازداشت شدەاند کە ١٠ نفر از معترضین و ٥ نفر از نیروهای امنیتی بە علت شدت جراحات در بیمارستان بانە بستری شدە‌اند.

 


بنابر اخبار منتشر شدە در وبسایت های  احزاب روژهلات کوردستان در رابطە با درگیری های امروز شهر بانە، دفتر سیاسی اتحادیه دمکراتیک کوردستان ایران ،  کومه له ـ سازمان کردستان حزب کمونیست ایران، حزب دمکرات کوردستان ایران، حزب دمکرات کوردستان و جامعه‌ دمکراتیک و آزاد روژهلات کردستان ( کودار ) بیانیەهایی منتشر کردە و از عموم مردم در شرق کوردستان درخواست اتحاد کردەاند.

اطلاعیه اتحادیه دمکراتیک کردستان در رابطه با دفاع از کولبران و پشتیبانی از اعتصابات و اعتراضات مردم بانه و روژهلات کوردستان
ملت غیور کوردستان
در اکثر روزها در سالهای اخیر همگی شاهد اخباری از تیراندازی مستقیم به کولبران کورد بوده ایم که در بسیاری از موارد به جان باختن کولبران انجامیده است. جمهوری اسلامی ایران، به علت سیاستهای بیمار اقتصادی و دیدگاه تبعیض آمیز سیاسی، امنیتی و موءکدا اقتصادی به مناطق حاشیه ای ایران و مخصوصا کوردستان، جدای از ستم سیاسی و نابرابری در همه ابعاد بلکه باعث فقر مضاعف در این مناطق شده است.
ایجاد فقر مضاعف و فشار روز افزون سیاسی و نگرش امنیتی به مسائل وابسته به زندگی روزمره مردم در کوردستان، عملکرد و کارنامه چندین دهه ای نظام حاکم در ایران بوده است و با در پیشگیری چنین سیاستهایی سعی در پاک نمودن اصل مسئله حقوق بر حق ملت کورد و روکش نهادن بر ستمهای خود با تفسیری از قاچاق و امنیت ملی بوده است، اما ملت کورد و آزادیخواهان چنین سیاستهایی را رسوا و صدای عدالت خواهی و آزادیخواهی خود را به همه جهانیان خواهند رساند.
اکنون با جان باختن دو کولبر در شهر بانه و اعتصاب و اعتراض مردم شهر بانه، ندای عدالتخواهی مردم و خلق به تنگ آمده از تجاوزهای روزانه جمهوری اسلامی، بلند شده است و ما به عنوان اتحادیه دمکراتیک کوردستان ایران ، از کولبران کورد دفاع و از اعتصابات و اعتراضات مردمی پشتیبانی مینماییم و کشتار کولبران را محکوم نموده و جنایت علیه بشریت میدانیم و از همه مردم ایران و مخصوصا ملت عزیزمان در کوردستان خواهانیم که از مردم بانه پشتیبانی و از ستم و جور حاکمان جمهوری اسلامی بیزاری بجویند.
به امید رهایی و جایگزینی عدالت در ایران
اتحادیه دمکراتیک کوردستان ایران 
14 شهریور1396 هجری شمسی
5 سپتامبر 2017 میلادی

اطلاعیه کمیته مرکزی کومه له در حمایت از اعتصاب عمومی مردم شهر بانه

روز دوشنبه 13 شهریور ماه دو کولبر زحمتکش به نام های "حیدر فرجی" 21 ساله و "قادر سهرابی" 45 ساله بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران مرزی رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی جان خود را از دست دادند.
به دنبال این جنایت آشکار، موجی از تنفر و انزجار، شهر بانه و اطراف آن را فراگرفت. در واکنش به این اعمال ضد انسانی رژیم، امروز سه شنبه 14 شهریور ماه مردم معترض بانه، شهر را به حالت تعطیل در آورده و ضمن اعتصاب عمومی در تجمعات اعتراضی خود از جمله در مقابل فرمانداری این شهر خواستار پایان دادن به کشتار کولبران، محاکمه آمرین و عاملین این جنایت شدند.
این اولین بار نیست که شاهد کشتار روزانه کولبران و مردم زحمتکش نوار مرزی که به دلیل بیکاری و شرایط سخت زندگی به "شغل" سخت و طاقت فرسای کولبری روی آورده اند، هستیم. جنایات کشتار روزانه کولبران ضروری است که پاسخ مناسب و شایسته خود را از جانب مردم کردستان علیه جمهوری اسلامی، که عامل تحمیل چنین شرایط سختی از زندگی بر اکثریت مردم کارگر و زحمتکش است، دریافت نماید. 
پایان دادن به جنایاتی که نیروهای رژیم ، بنا به دستور مقامات بالای جمهوری اسلامی، روزانه در مرزهای کردستان نسبت به زحمتکشان کولبر مرتکب می شوند، جز با حمایت و پشتیبانی عاجل مردم کردستان ممکن نیست. کومه له از اعتراضات جاری مردم بانه پشتیبانی می کند و از همه مردم مبارز و آزادیخواه کردستان می خواهد که به پشتیبانی از مردم بانه و حمایت از زحمتکشان کولبر بر خیزند و جنایات جمهوری اسلامی را در مرزها محکوم کنند. ضروری است که همه نیروهای چپ، تشکل های کارگری و جریانهای سیاسی مخالف رژیم، صدای اعتراض مردم بانه را رساتر نموده و از طرق مختلف جنایات رژیم جمهوری اسلامی را محکوم و رسوا نمایند.
کومه له با خانواده های عزیر دو کولبر جانباخته عمیقا ابراز همدردی می کند و همصدا با آنان و همه مردم مبارز کردستان خواهان پایان دادن به جنایت جمهوری اسلامی علیه کولبران و کاسبکاران زحمتکش مرزی است.

کومه له ـ سازمان کردستان حزب کمونیست ایران


دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بیانیه‌ای در رابطه با رویدادهای اخیر شهر بانه منتشر کرد

کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران طی انتشار بیانیه‌ای در رابطه با وقایع اخیر شهر بانه علاوه بر ارج نهادن به شجاعت مردم این شهر و حومه آن، از مردم کوردستان خواست که موضع مشترکی با این حرکت داشته باشند.

متن کامل بیانیه:

سرکوب و کشتار سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده کاسبکاران شهر و روستاهای مرزی کوردستان بدست جمهوری اسلامی ایران طی چند دهه اخیر بخش لاینفکی از سیاست این رژیم بوده و هر روز بر وسعت آن افزوده می‌شود، سیاستی که جان مردم زحمت کش و کاسبکار را هدف قرار داده است.

تنها کمتر از یک سال، ده‌ها کاسبکار قربانی سیاست‌های سرکوبگرانه و محروم نگه داشتن مردم کوردستان شده‌اند. در امتداد جریان کشتار و هجوم به کاسبکاران مناطق مرزی کوردستان، مورخ ١٣ شهریور ١٣٩٦ شمسی، دو کاسبکار به نام "قادر بهرامی" ٤٥ ساله و اهل "وزمه‌له" و "حیدر فرجی" ٢١ ساله و اهل روستای "شه‌شه" از توابع شهر بانه، جان خود را از دست دادند.

در جواب این جنایت رژیم جمهوری اسلامی، مردم به ستوه آمده شهر بانه و توابع آن که پیشتر نیز در مقابل ظلم و ستم و سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم از خود ایستادگی و مقاومت نشان داده بودند، واکنش نشان داده و طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه -١٣و١٤ شهریور- دست به اعتراض جمعی زده و در تجمعی گسترده و طی موضعی دلیرانه راس قدرت رژیم را در شهر بانه مورد هجوم قرار داده و ساختمان فرمانداری شهر را هدف گرفتند. از سوی دیگر با تعطیلی سراسری دکان و بازار نیز، اعتراض خود را به این رویداد دلخراش نشان دادند.

قابل ذکر است که درگیری مابین نیروهای سرکوبگر رژیم و مردم دلیر شهر بانه تا لحظه تنظیم این بیانه ادامه دارد. بنابر اطلاعات رسیده، رژیم اقدام به اعزام نیروی کثیری از شهرهای اطراف به بانه کرده و حکومت نظامی به صورت کامل اعمال شده و تعدادی از معترضین نیز بازداشت شده‌اند.

علاوه بر محکوم کردن اعمال ضدمردمی رژیم در کوردستان علیه کاسبکاران کورد، اقدامات و اعمال دلیرانه امروز و دیروز مردم مبارز شهر بانه و توابع آنرا ارج می‌نهیم و خواهان آن هستیم که تمام اقشار و طبقات جامعه کوردستان متحد و یکدست از چنین حرکتی حمایت کرده و در یک سنگر و با اتحادی مضاعف علیه سیاست‌های و اعمال سرکوبگرانه رژیم بایستند.

در پایان حمایت خود را از این کنش دلیرانه و انقلابی مردم شهر بانه و توابع آن اعلام می‌کنیم، حرکتی که به نماد گره زدن قیام "شاخ و شار" به حساب می‌آید.

حزب دمکرات کوردستان ایران 
دفتر سیاسی 
١٤ شهریور ١٣٩٦

کودار به کشتار کولبران و اعتراضات مردمی در بانه واکنش نشان داد

جامعه دمکراتیک و آزاد روژهلات کردستان-کودار با انتشار بیانیه‌ای با عنوان "دفاع از کولبران، وظیفه اخلاقی خلق‌های کردستان است"، ضمن محکوم نمودن اقدامات نیروهای امنیتی در کشتار کولبران، از تمامی خلق کرد در شهرهای روژهلات خواسته است که به پشتیبانی از اعتراضات مردم بانه برخیزند. متن بیانیه کودار بدین شرح است:

سیاست‌های حکومت ایران مبنی بر سرکوب داخلی و سازش با غرب فشار و سرکوب را در فضای سیاسی ـ اجتماعی درون ایران به بدترین و شدیدترین وضع اعمال و تجویز می‌کند و راه را برای هرگونه شکنجه و کشتاری باز نموده است. این موضوع، آزادی عمل و حاشیه‌ی امنی را برای نیروها و جریانات قدرت طلب و نژادپرست مهیا کرده است. جان‌باختن دو تن از کولبران کرد در اثر تیراندازی نیروهای نظامی ایران، مایه‌ تأسف و تأثر جامعه دمکراتیک و آزاد روژهلات کردستان-کودار و خانواده‌ قربانیان است. این کشتار یادآور تظلم و واقعیتی تلخ است. شرایط معیشتی بسیار دشوار و بحران اقتصادی در روژهلات کردستان به‌ویژه در مناطق مرزی، موجب شده تا تعدادی از هم‌وطنان کرد، ناچار گردند جان خود را به خاطر لقمه نانی به خطر بیاندازند. کولبران کردستان اراده‌ خلقی را نشان می‌دهند که تن به ذلت و تسلیم‌شدن نمی‌دهد و با جان خود از کرامت و شرافت خویش و جامعه‌اش صیانت به‌عمل می‌آورند.

جامعه دمکراتیک و آزاد روژهلات کردستان-کودار، جانباختن این کولبران را به جامعه‌ کردستان، خلق شهر بانه، جامعه‌ کارگری، به ویژه‌ خانواد‌ه‌ها‌ و بازماندگان تسلیت عرض می‌نماید و اعلام می‌دارد که ما به رسالت و وظیفه خود مبنی بر دفاع از خلقمان پایبند و متعهد می‌باشیم. به‌عنوان کودار به پاخاستن خلقمان در شهرهای بانه، مریوان و سردشت را برحق می‌دانیم و حمایت قاطع خود از خلق برای احقاق حقوقشان را اعلام می‌داریم. از خلق کرد روژهلات  کردستان بویژه شهرهای مرزی روژهلات که کولبران روزانه در آن‌ها کشتار می‌شوند، می‌خواهیم در حمایت از شهرهای بانه، مریوان و سردشت به پا خیزند و مطالبات برحق خود را به کرسی بنشانند.

۰۵/۰۹/۲۰۱۷

جامعه‌ دمکراتیک و آزاد روژهلات کردستان - کودار

 

اطلاعیەی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان پیرامون اعتراضات شهر بانە

 

متعاقب فراخوان شماری از فعالان داخل کشور جهت برگزاری اعتصاب عمومی و ابراز نارضایتی در برابر کشتە شدن دو کولبر کرد منطقەی بانە توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، مردم شهر بانە ضمن تعطیل نمودن بازار و مغازەهای خود، حرکت اعتراضی را در مقابل فرمانداری و چند منطقەی دیگر این شهر برپاداشتند کە تاکنون نیز ادامەدارد. این اعتراض مردمی بە یورش نیروهای انتظامی بە مردم و تیراندازی بەسوی آنان انجامید.

حزب دمکرات کردستان ضمن محکوم کردن کشتار کولبران کرد و اعمال و رفتار نیروهای امنیتی رژیم، حمایت خود از حرکت اعتراضی مردم شهر بانە و خواست‌های مشروع آنان اعلام می‌دارد، همزمان امیدواریم مردم سایر مناطق کردستان، بویژە مناطقی کە در آنها در موارد بسیاری کولبران قربانی سیاست‌های امنیتی رژیم می‌شوند، از هر طریق ممکن حمایت و همبستگی خود با مردم شهر بانە را ابراز دارند.

حزب دمکرات کردستان

دفتر سیاسی

١٤ شهریورماە ١٣٩٦ خورشیدی

 

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه