برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان به‌رغم مخالفت پارلمان عراق

Kurdane.com

به‌رغم مخالفت پارلمان عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان، مسعود بارزانی تأکید کرده که این رفراندوم در موعد مقرر برگزار خواهد شد. کردها سال‌هاست که در رؤیای کشوری مستقل به سر می‌برند. خواست آنها اما مخالفان بسیاری دارد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، روز سه‌شنبه (۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور) اندک زمانی پس از مخالفت صریح پارلمان عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان و دیگر مقاومت‌های شدید داخلی و خارجی در برابر آن، تأکید کرد که این رفراندوم در موعد مقرر برگزار خواهد شد. زمان رفراندوم ۲۵ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) برابر با سوم مهرماه تعیین شده است.

رئیس اقلیم کردستان عراق در جریان دیدارش از شهر کرکوک، با نادیده گرفتن مخالفت پارلمان با رفراندوم، همه‌پرسی را موضوعی مربوط به تصمیم کردها و "حق طبیعی" آنان دانست.

بارزانی همچنین در بیانیه‌ای که در سایت رسمی حزب دمکرات کردستان عراق و اندکی پس از رأی‌گیری در پارلمان این کشور منتشر شد، اعلام کرد: «همه‌پرسی در موعد مقرر برگزار می‌شود. گفت‌وگوها با بغداد نیز پس از برگزاری همه‌پرسی از سر گرفته خواهند شد». 

بارزانی در حالی بر برگزاری رفراندوم در موعد مقرر تأکید کرد که ساعاتی پیش از او اکثریت قاطع پارلمان عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده بود. از مجموع ۳۲۸ کرسی پارلمان، ۲۰۴ نماینده در مخالفت با همه‌پرسی رأی داده بودند.

"تمامی تدابیر لازم" برای مقابله با همه‌پرسی

نمایندگان مخالف در بیانیه‌ای همه‌پرسی کردستان را نقض قانون اساسی عراق و تهدیدی برای امنیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور دانسته‌اند. آنان دولت مرکزی را مأمور کرده‌اند که "تمامی تدابیر لازم" را برای پاسداری از تمامیت ارضی عراق اتخاذ کند. بخش اعظم نمایندگان کرد مجلس عراق رأی‌گیری را تحریم کرده بودند.

سلیم الجبوری، یکی از نمانیدگان عرب سنی پارلمان گفته بود، دولت به این رأی نیاز داشت تا "همه قدم‌ها برای حفاظت از وحدت عراق و باز کردن باب گفت‌وگویی جدی" با رهبران کردهای عراق را بردارد.

  • default

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه