رئیس سازمان بهزیستی: حدود 4،5 درصد از مردم ایران معتاد هستند

Kurdane.com

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرده است که حدود 4،5 درصد از مردم ایران معتاد هستند.

 

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که محسنی بندپی در یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد از روند سریع افزایش اعتیاد در بین زنان ایران خبر داد.

رئیس سازمان بهزیستی گفته است «در کشور ما از سن 15 تا 64 سال حدود 4.5 درصد دچار مصرف مواد مخدر هستند».

وی که درباره رشد آمار اعتیاد در میان زنان ایرانی هشدار داده است، «اعتیاد،‌ طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و خیابان و مفاسد اخلاقی از آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه ایران» برشمرده است.

به گفته محسنی بندپی «در جامعه در سن 15 تا 29 سال به ازای هر 6.6 مرد یک زن مصرف‌کننده مواد مخدر است و در سن 30 تا 44 سال هم به ازای هر 15.7 مرد یک زن و در سن 45 تا 66 سال نیز به ازای هر 16.6 مرد یک زن درگیر اعتیاد هستند».

همچنین به اعتیاد کودکان هم اشاره کرده  و گفته است که «کمپ‌های ترک اعتیاد نسبت به درمان‌های اجتماع‌محور اثرگذاری کمتری دارد».

رئیس سازمان بهزیستی ناامیدی خود را از بهبود وضع موجود اعلام کرده و گفته است که «هیچ اعتماد و اطمینانی وجود ندارد که 95.5 درصد افراد سالم و عاری از مواد مخدر تا پایان عمر بری از این آسیب اجتماعی باشند».

پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خرداد ماه 1396 تعداد معتادان ایرانی را 2 میلیون و 808 هزار نفر اعلام کرده بود.

اما علی هاشمی رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در تیر ماه 1394 گفته بود که چهار میلیون مصرف‌کننده رسمی مواد مخدر در ایران وجود دارد.

 به گفته وی، 15 میلیون نفر در خانوارهای ایرانی درگیر افراد معتاد هستند و روزانه 100 نفر به تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر اضافه می‌شود.

از سوی دیگر طرح توزیع مواد مخدر در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نهایی شده و در صورت تصویب آن در مجلس دولت مواد مخدر را همانند دوران پیش از انقلاب در اختیار معتادان قرار خواهد داد.

در دوران پیش از انقلاب توزیع مواد مخدر به صورت کوپنی انجام می‌شد.

نظرات

ارسال نظر


کانال تلگرام کردانه