احضار مجدد دو معلّم بوکانی به نام های « مولود خوانچه زرد » و« سید سلمان امام زنبیلی »

Kurdane.com

بنابر خبر دریافتی از روژهلات به کوردانه دو معلّم  بوکانی به نام های « مولود خوانچه زرد » و« سید سلمان امام زنبیلی » به اداره اطلاعات شهرستان بوکان احضار شدند 

 

دو معلم بوکانی که چند روز پیش دستگیر و زندانی شده بودند؛ امروز صبح(شنبه 15/7/1396) ساعت (9) دوباره به اداره اطلاعات فراخوانده شدند و بعد از گذشت 5 ساعت دوباره آزاد شدند؛ ولی این بار به شدت آنان را تهدید نمودند که در صورت تبلیغ و حضور در هر تجمع غیرقانونی در سطح شهر و یا تدریس و گرفتن آزمون زبان کوردی و رسم الخط آن به شیوه آزادانه و رسمی در مدارس شهرستان بوکان به دانش آموزان با شدیدترین برخورد و مجازات قانونی روبرو خواهند شد.

آقای « مولود خوانچه زرد » معلّم، روزنامه نگار، شاعر، نویسنده و مترجم بوکانی - بدون هیچ گونه وابستگی سیاسی حزبی، گروهی، جناحی و اپوزسیونی خاص-  تنها به اتهام امضای بیانیه جمعی از روشنفکران و فعالان فرهنگی و مدنی کوردستان ایران جهت پشتیبانی از رفراندوم کوردستان عراق و پیشگیری از حضور در جشن و سرور رفراندوم استقلال کوردستان عراق و نیز مخصوصا به اتهام تدریس و گرفتن آزمون زبان و رسم الخط کوردی به طور آزادانه و رسمی در مدارس شهرستان بوکان دوباره بازداشت شده بود، وی قبلا هم چندین بار به دلیل تبلیغ علیه نظام در طی سالهای 1391 و 1394 به مدت 11 روز بازداشت و زندانی شده بود و در سال 1391 با قرار وثیقه بیست میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود. وی از جمله روزنامه نگاران کوردی بود که برای اولین بار در تاریخ روزنامه نگاری ایران در سال 1392 یک فصلنامه چند زبانه و چند ادبیاته ایرانی(کوردی، فارسی، تورکی، بلوچی، تورکمنی،عربی خوزستانی و انگلیسی) به نام «هزار قلم» را در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان چاپ و منتشر کرد و در سالروز ایجاد قانون اساسی جمهوری اسلامی در آذرماه 1393 به دلیل خلف وعده آقای روحانی مبنی بر اجرای اصل 15 قانون اساسی به نشانه اعتراض از این امر دست از کار روزنامه نگاری کشید که بازتاب گسترده ای در محافل دانشگاهی، ادبی، حقوقی و رسانه های داخل و خارج ایران داشت. علاوه بر این وی از جمله معلمان کورد در ایران بود که برای نخستین بار در ایران در خردادماه سال جاری(1396) اقدام به تدریس و گرفتن آزمون رسم الخط کوردی درمدارس شهرستان بوکان نمود که بازتاب وسیعی در رسانه های اجتماعی و آموزشی داشت. وی قبلا هم طی سال های 1378 تا 1386  به دلیل آشنایی به چند زبان خارجی (انگلیسی، عربی، آلمانی و اسپانیایی) نقش بارزی در ترجمه متون ادبی و اجتماعی و اقتصادی از این زبان ها به زبان کوردی و فارسی در مجلات، روزنامه ها و نشریات کوردی  دانشگاهی و محلی در ایران و کوردستان ایران داشت. علاوه بر این؛ وی از جمله شاعران معاصر می باشد که برای انسانیت و تمام انسان ها در سراسر کره زمین بدون هیچ گونه تبعیض نژادی و آیینی شعر می سُراید و باعث محبوبیت خاصی در میان ایرانیان؛ به ویژه کوردان سراسر ایران؛ مخصوصا کوردهای کلاردشت مازندران،  ایلام و کرمانشاه و کوردان خراسان و قزوین گشته است.

آقای « سید سلمان امام زنبیلی » معلّم، فعّال مدنی، منتقد اجتماعی و نویسنده بوکانی هم - بدون هیچ گونه وابستگی سیاسی حزبی، گروهی و اپوزیسیونی خاص - تنها به اتهام امضای بیانیه جمعی از روشنفکران و فعالان فرهنگی و مدنی کوردستان ایران جهت پشتیبانی از رفراندوم کوردستان عراق و تبلیغ علیه نظام و پیشگیری از حضور در جشن و سرور رفراندوم استقلال کوردستان عراق دوباره بازداشت شد. وی پیشتر نیز  به دلیل برپایی و رهبری تجمعات معلمان در شهرستان بوکان طی سالهای 1394 و 1395 به مدت دو روز بازداشت و زندانی و با قرار وثیقه سه میلیون تومانی از زندان آزاد و به  شعبه یکم دادگاه انقلاب بوکان فراخوانده شده بود. وی از جمله نخستین دانشجویان کوردی در ایران بود که بدون هیچ گونه ترس و ابایی پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق بین المللش را در رابطه با وضعیت شدیدا وحشتناک زندانیان سیاسی ایران و جهان نگاشته بود و آن را تقدیم به قدیمی ترین و بلندمدت ترین فرد زندانی سیاسی در ایران نموده بود و با شهامت و شجاعت از آن دفاع نموده بود که بازتاب گسترده ای در محافل سیاسی و حقوقی ایران ایجاد نمود و موجبات نگرانی نظام را در پی داشت. وی از جمله نخستین پایه گذاران شاخه انجمن صنفی معلمان تهران در بوکان می باشد که خواسته های صنفی و بر حق معلمان شهرستان بوکان را سرپرستی می کند. وی نیز از جمله فعالان فرهنگی و مدنی دنیای مجازی در کوردستان ایران می باشد که نوشته های کوبنده انتقادی اش منصفانه و عدالت خواهانه می باشد که نگرانی مسئولان امنیتی شهرستان را از این اقدام و فعالیت مدنی و اجتماعی اش در دنیای مجازی در پی داشته است.

نظرات

ارسال نظر