دولت اقلیم کردستان: العبادی با همکاری کشورهای همسایه مردم کردستان را مجازات می‌کند

Kurdane.com

دولت اقلیم کردستان با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات تهدیدآمیز حیدر العبادی نخست وزیر عراق در خصوص اقلیم کردستان و پیامدهای همه‌پرسی استقلال پاسخ داد.

 

العبادی در کنفرانس خبری روز چهارشنبه با حقارت به مقدسات مردم کردستان تهدید به حمله به کردستان کرده و دولت اقلیم کردستان در این راستا چندین واقعیت را برای افکار عمومی عراق و جهان آشکار می‌کند.

العبادی هنگام کسب رای اعتماد پارلمان قول مبارزه با فساد داده بود. اما طبق آمار سازمان شفافیت بین‌المللی، عراق از لحاظ فساد در جایگاه 10 کشور اول جهان قرار دارد. عراق از سال 2003 میلادی تاکنون 850 میلیارد دلار درآمد آشکار نفتی داشته است، در حالی که شهروندان عراقی همانند شهروندان کشورهای فقیر زندگی می‌کنند و عراق از لحاظ زیربنای اقتصادی و خدمات عقب مانده است.

همزمان با اظهارات دیروز العبادی، اعضای پارلمان که برخی از آنان از نزدیکان وی هستند، از مفقود شدن میلیاردها دلار درآمد گذرگاههای مرزی و فرودگاه ها طی سال جاری خبر دادند که روزانه دهها هزار بشکه نفت در مناطق تحت کنترل دولت فدرال با دزدی به فروش می‌رسد.

اقلیم کردستان هزینه بی ثباتی عراق و رده پایین این کشور در سازمان شفافیت بین‌المللی را داده است. در راستای مبارزه با فساد و افزایش رده پایین عراق در سازمان نامبرده آماده هستیم به دولت عراق کمک کنیم.

دولت اقلیم در خصوص نفت اقلیم کردستان هم گفته است که دولت اقلیم در جهت نظارت و تحقیق در این مورد با دو شرکت سرشناس جهانی کار می‌کند. همچنین برای همکاری و تحقیقات مشترک با دولت فدرال هم آماده است.

طبق ماده 106 قانون اساسی عراق باید یک هیات عمومی از نمایندگان دولت فدرال و اقلیم‌ها و استان‌ها برای نظارت بر توزیع عادلانه درآمدهای فدرالی و قرض‌های بین‌المللی تشکیل می‌شد، اما در این مورد به طور ناعادلانه با اقلیم کردستان و اکثریت استان‌های عراق رفتار شده است.

تصمیمات این اواخر پارلمان و شورای امنیت وطنی عراق علیه مردم کردستان که برای کشورهای همسایه هم فرستاده شده‌اند و العبادی در اظهارات دیروز خود بر آن تاکید کرد، تصمیمات سیاسی هستند و هدف آن هم مجازات مردم کردستان با همکاری کشورهای بیگانه است. این تصمیمات ناقانونی و نقض قانون اساسی عراق هستند. همچنین گسیل کردن ارتش و نیروهای مسلح عراق به کشورهای همسایه برای ترساندن مردم کردستان و تمرین نظامی برای اشغال گذرگاه‌های مرزی با همکاری نیروهای ترکیه و ایران برخلاف قانون اساسی عراق است.

العبادی همچنین گفته است برای این منظور کارمندان دولتی را هم به دو کشور همسایه فرستاده است. پارلمان عراق باید موضعی غیر سیاسی در این خصوص و برای نظارت بر قانون اساسی اتخاذ کند و طبق قانون اساسی ارتش نباید در مسائل داخلی دخالت کند.

دولت اقلیم کردستان گفته است که العبادی یک جانبه برخلاف قانون اساسی و توافقات این تصمیمات را گرفته است. در حالی که وزیران کرد و چندین وزیر دیگر از این اقدام وی ناراضی هستند.

تحریم اقلیم کردستان همچنین برای شهروندان عراقی هم زیانبار بوده است و موجب تحمیل تحریم بر خود عراقی‌ها شده است. به علت منع صادرات میوه و سبزیجات کردستان به مناطق دیگر عراق، قیمت آن برای شهروندانی عراقی گران شده است و همچنین از تامین نفت سفید برای مناطق استان دیاله که در همه‌پرسی شرکت کردند خودداری کرده است و  پروازهای بین‌المللی فرودگاه‌های اربیل و سلیمانی را هم متوقف کرده است.

العبادی در این مورد یک جانبه و شخصا این تصمیمات را گرفته است و صلاحیت گفتگو را هم از وزارت راه و ترابری گرفته است و خود او هم آماده نیست با اقلیم کردستان گفتگو کند. با این اقدام زندگی مردم کردستان را سخت کرده است که اقدامی نژاد پرستانه در حق مردم کردستان است.

دولت اقلیم کردستان برای جلوگیری از تداوم تحریم مردم کردستان و  همچنین امور گذرگاه‌های مرزی، تجارت داخلی و تامین خدمات برای شهروندان، امور بانک‌ها و فرودگاه‌ها آمادگی خود را برای گفتگو با العبادی اعلام کرده است.

نخست وزیر عراق چندین بار نیروهای پیشمرگه را تهدید کرده است که نباید جلوی ارتش و نیروهای مسلح دیگر در مناطق مورد مناقشه را بگیرند. ما به تمام جهان اعلام می‌کنیم که بعد از این تهدیدات رخ دادن جنگ و درگیری در مناطق با ثبات برعهده نخست وزیر عراق و فرمانده نیروهای مسلح آن است. هر چیزی که العبادی درباره وجود ارتش در داخل شهرها و مرزها می‌گوید برخلاف قانون اساسی است.

العبادی از همه کس بهتر می‌داند که نیروهای پیشمرگه با اسلحه ساده، اما با خون خود و با اراده‌ای فولادی، از کرکوک و مناطق دیگر در مقابل هجوم داعش محافظت کردند. آن هم در حالی که ارتش عراق در این مناطق فرار کرد و تمام اسلحه خود را برای داعش جا گذاشت. مردم این مناطق شاهد رفتار شایسته پیشمرگه با تمام متشکل‌های منطقه هستند. در حالی که سازمانهای بین‌المللی حقوق بشر دهها گزارش درباره هزاران مورد دستگیری، ربودن، مفقودالاثر، غارت و با خاک یکسان کردن و اعدام از سوی نیروهای عراقی منتشر کردند.

هفته گذشته نیروهای حشد الشعبی در لیست شرمندگی قرار گرفت، در حالی که العبادی فرمانده این نیروها است.

العبادی اظهار داشته است که ما گفته‌ایم مرزها را با خون ترسیم خواهیم کرد. این اظهارات راست نیستند. مقام‌های دولتی کردستان گفته‌اند که نیروهای پیشمرگه با خون خود از مرزها، شهرها و روستاها محافظت کردند، با خون خود از زندگی و همزیستی و مدنیت محافظت کردند. نگذاشتند کرکوک و برخی شهرهای استانهای نینوا، دیاله و صلاح‌الدین همانند انبار و موصل و جاهای دیگر ویران شوند.

العبادی اکنون باید آنها را مجازات کند که باعث ویران شدن شهرها و استانهاب عراق شدند. آنهایی که دهها تن از شهروندان را قتل و عام کردند و چندین محله شهرها در جهت انتقام گیری ویران کردند، نه آنهایی که  در مقابل حمله وحشیانه از شهرها و مدنیت محافظت کردند.

رهبران سیاسی کردستان و دولت اقلیم چندین بار اعلام کرده‌اند که در این مناطق هیچ اقدامی برخلاف قانون اساسی و راه حل دموکراسی در پیش نخواهند گرفت و در این مورد برای گفتگو آماده هستند.

العبادی دولت و مسئولان اقلیم کردستان را متهم کرده است که کشورهای همسایه را علیه عراق تحریک کرده و هیات اقلیم کردستان قبل از برگزاری همه‌پرسی برای گفتگو جدی نبوده است. همچنین گفته است دو ماه قبل از برگزاری همه‌پرسی در گفتگوهای محرمانه با ایران و ترکیه تصمیمات اتخاذ شده علیه مردم کردستان را مورد بحث و گفتگو قرار داده است. العبادی با شهادت کشورهای منطقه قبل از همه کس می‌داند که دولت اقلیم کردستان تمام تلاش خود را برای عادی سازی روابط ترکیه با دولت عراق به کار بست و از کشورها دیگر هم خواست روابط خود را با عراق بهبود بخشند.

دولت اقلیم کردستان گفته است قبل و بعد از همه‌پرسی برای گفتگو با بغداد جدی بودیم و اکنون هم جدی هستیم. در حالی که جدی نبودن دولت عراق باعث شد ملت کردستان اقدام به برگزاری همه‌پرسی کند. اما العبادی بر اساس گفتگوهای محرمانه دو ماه پیش با کشورهای همسایه، به طور نا قانونی و غیر طبیعی گفتگو را رد می‌کند. در حالی که ما بدون هیچ شرطی از فراخوان آیت‌الله سید علی السیستانی برای گفتگو استقبال کردیم.

العبادی همچنین نیروهای پیشمرگه را متهم کرده است که باعث شدند نفرات داعش در جنگ الحویجه فرار کنند و از سوی نیروهای پیشمرگه در کرکوک دستگیر شوند. اکنون هم از طریق وزارت کشور خواستار تشکیل کمیته‌ای برای تحقیق از این افراد داعش شده است.

دولت اقلیم کردستان این اظهارات العبادی را یک تهمت عجیب دانسته و گفته است که نیروهای پیشمرگه و امنیتی کردستان و دولت اقلیم بخشی از هم‌پیمان بین‌المللی علیه داعش هستند و هرگز  از تحقیقات هم‌پیمانان و دولت عراق از افراد دستگیر شده داعش جلوگیری نکرده است.

دولت اقلیم کردستان اظهار داشته است که العبادی توافقات با نیروهای پیشمرگه را نقض کرده است و به هدف تحریک پیشمرگه یک جانبه عملیات آزادسازی الحویجه را آغاز کرد. اما نیروهای پیشمرگه برای موفقیت‌آمیز بودن عملیات به نیروهای عراق کمک کردند و از واکنش به اقدام تحریک آمیز هم خودداری کردند.

به علت خوش نام بودن نیروهای پیشمرگه برای حفاظت از تمام اقوام و متشکل‌های عراقی و رعایت کردن قوانین جنگ، مردم مناطق استانهای نینوا، کرکوک، دیاله و صلاح‌الدین موقع عملیات نیروهای عراق در این مناطق به سنگرهای نیروهای پیشمرگه پناه آوردند. 2 میلیون و 700 هزار آواره از عربهای سنی عراق از استانهای انبار، نینوا، صلاح‌الدین و دیاله و مناطق دیگر به کرکوک و شهرهای اقلیم کردستان پناه آوردند.

قبل از ظهور داعش، دهها هزار آواره عرب به علت جنگ مذهبی به اقلیم کردستان آواره شدند و مردم کردستان همانند ساکنان اقلیم با آنها رفتار کرده‌اند. در حالی که به علت عدم همکاری دولت عراق، دولت اقلیم کردستان از لحاظ تامین خدمات در بحران مالی قرار گرفته است، چونکه آوارگان و پناهندگان 28 درصد ساکنان اقلیم کردستان را تشکیل می‌دهند.

همچنین گفته است که به علت سیاست مذهبی، قانون اساسی به حاشیه رانده شده و دولت شهروندی از بین رفته است و در شهرهای عراق با دریل سوراخ کردن سر مردم در مقابل چشم فرزندانشان، جامعه عراق را از بین برده است. میلیونها تن از سنی‌های عراق به کشورهای همسایه پناهنده شدند و سیاست مذهبی در عراق زمینه ظهور داعش را در این کشور هموار کرد. طبق آخرین آمار سازمان ملل که در این ماه منتشر شده است 5 میلیون و 400 هزار تن به علت جنگ داعش آواره شدند و هنوز سه میلیون از آنها به مناطقشان بازنگشته‌اند.

مدتی است العبادی و رسانه‌های وابسته به دولت عراق نام کردستان را به زبان نمی‌آورند و از اصطلاح «شمال عراق» استفاده می‌کنند. این اقدام برخلاف قانون اساسی عراق و تحریک کردن ملت کردستان است. در واقع نشان دهنده آن است که هیچ عبرتی از نسل کشی ملت کردستان و ویران کردن عراق به علت جنگ مذهبی طی چند سال گذشته نگرفته‌اند. بنابراین اکنون هم نام کردستان را قدغن می‌کنند و با تصمیم سیاسی مردم کردستان را مجازات می‌کنند و برای تحریم بیشتر مردم کردستان هم تلاش می‌کنند.

دولت اقلیم در پایان به نخست وزیر عراق گفته است که مشکلات با تحریم و مجازات مردم کردستان با همکاری کشورهای همسایه حل نخواهند شد، چونکه نتیجه بدی خواهد داشت. همان گونه که نقض مشارکت و توافقات در تصمیمگیری و اداره کردن عراق پایه اصلی قانون اساسی بودند، باعث ویران شدن عراق و کشتن صدها هزار تن از شهروندان عراقی و آواره شدن میلیونها تن دیگر شد.

بنابراین باید تمام مشکلات با گفتگوی بین دولت اقلیم کردستان و دولت عراق و جریانهای سیاسی عراق و کردستان حل و فصل شوند.

کوردستان 24

نظرات

ارسال نظر