خبر و گزارشات درگیرهای نظامی کوردستان، عراق و نیروهای ائتلاف علیه داعش

Kurdane.com

سرتیتر خبرها: هشدار شورای امنیت اقلیم کوردستان در مورد حمله احتمالی ارتش عراق فدرال به کرکوک،فرمانده نیروهای پیشمرگه : حشدشعبی و پلیس فدرال عراق وارد روستای البشیر شدند، وزارت پیشمرگه: بغداد و اقلیم کوردستان اقدام نظامی علیه هم نمی کنند،16 حمله هوایی جدید جنگنده های ائتلاف علیه تروریستهای داعش، عملیات نظامی ارتش ترکیه در ادلب سوریه، بغداد طرح حمله به کرکوک را تکذیب کرد، انفجار بمب در شهر هیت، تداوم پیشرویهای نیروهای مبارز کورد در دیرالزور،اعدام 100 عضو اروپایی داعش

اعدام 100 عضو اروپایی داعش

اعدامی‌ها اتباع کشورهای روسیه، فرانسه، آلمان، ترکیه و کشورهای آسیای میانه هستنداین در حالی است که نزدیک به ۱۴۰۰ نفر خانواده افراد داعشی اروپایی نیز همچنان در کمپ‌های در نزدیکی موصل نگهداری می‌شوند.
سفیر عراق  فدرال در بلژیک، جواد الشلیحاوی اعلام کرد نزدیک به ۱۰۰ تروریست اروپایی‌تبار داعش در انتظار اجرای حکمشان هستند. دادگاه برای بسیاری از این افراد، حکم اعدام صادر کرده است.

سفیر عراق فدرال در گفت و گو با شبکه بلژیکی گفت: «اکثر اعدامی‌ها اتباع کشورهای روسیه، فرانسه، آلمان، ترکیه و کشورهای آسیای میانه هستند. این در حالی است که نزدیک به ۱۴۰۰ نفر خانواده افراد داعشی اروپایی نیز همچنان در کمپ‌های مخصوص در نزدیکی موصل نگهداری می‌شوند. باید تکلیف این افراد نیز به زودی روشن شود
پیش از این سرهنگ احمد الطائی فرمانده ارتش در استان نینوا اعلام کرده بود حکومت عراق فدرال تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای خانواده‌های داعشی‌های مهاجر اندیشیده است تا امنیت منطقه را تهدید نکننددر عین حال انتظار دارد سرنوشت آنان از سوی دستگا سیاسی و قضائی عراق فدرال تعیین شود. اخیرا شبکه راشاتودی مدعی شده بود تعدادی از کودکان روس‌تبار که والدین افراطی‌شان آن‌ها را به قلمرو داعش منتقل کرده بودند، به روسیه بازگردانده شده اند.

تداوم پیشرویهای نیروهای مبارز کورد در دیرالزور

مبارزان ق.س.د در جریان "عملیات تندباد جزیر" درحال پیشروی می‌باشند. تروریستهای داعش دیگر توان مقاومت دربرابر مبارزان را ندارند ‌و مجبور به فرار می‌شوند.

در محور ابوفاس از سمت جنوب دیرالزور بیش از ۴ کیلومتر پیشروی کرده و در اطراف شرکت نفت و ایستگاه قطار دیرالزور درگیری های شدید روی می‌دهد. مبارزان محور الثور نیز در روستای ملحا اقدام به پاکسازی تله‌های انفجاری کرده و در این روستا جنازه یک تروریست به دست مبارزان افتاد.

پیشروی مبارزان در جبهه ابوخشاب هم قابل توجه است. مبارزان ق.س.د در این جبهه یک سیلوی گندم را از اشغال تروریستها آزاد کرده، ۵ خودروی زرهی از نوع هامر، یک دستگاه تانک، یک خودروی زرهی بمب‌گزاری شده، یک خودروی زرهی و دو موشک را به کنترل خود درآوردند.

مبارزان در درگیری‌های دیروز نیز یک خودروی انتحاری تروریستها را از راه دور منهدم کردند. تروریستهای داعش با این خودرو قصد حمله به مواضع ق.س.د را داشتند.

درگیری‌های شدید مابین مبارزان و تروریستهای داعش در چارچوب عملیات "تندباد جزیر" کماکان ادامه دارد.

انفجار بمب در شهر هیت

بە دلیل وقوع انفجار در قهوخانەای در شهر هیت حداقل ٧ تن کشتە شدند.

بر طبق گزارش رسانەهای عراق فدرال این انفجار امروز و در شهر هیت واقع در غرب استان انبار روی دادە است.

بر اثر این انفجار حداقل ٧ نفر کشتە شدە و ١٥ نفر نیز زخمی شدەاند. منابع خبری وضعیت جسمانی تعدادی از مجروحین را وخیم اعلام کردەاند.    

بغداد طرح حمله به کرکوک را تکذیب کرد

سعد الحدیثی، سخنگوی نخست وزیر عراق فدرال شامگاه چهارشنبه 11 اکتبر 2017 در تماس با تلویزیون العربیه وجود هر گونه طرحی از سوی دولت عراق فدرال برای حمله به اقلیم کوردستان را تکذیب کرد و خبرهای منتشر شده در این خصوص را بی اساس خواند

الحدیثی به العربیه گفت: «دولت فدرال هیچ برنامه‌ای برای عملیات نظامی در اقلیم و یا برضد اقلیم ندارد و اقلیم جزئی از سرزمین عراق فدرال است».

الحدیثی گفت‌: «حضور نیروهای دولت فدرال برای نبرد با تروریست‌ها حضور دارند و مناطق زیادی را آزاد کرده‌اند، در جایی که ۴۰ درصد استان کرکوک و نینوا در دست تروریست‌هاست و نیروهای عراقی پس از آزادسازی این مناطق به پادگان‌های خود باز خواهند گشت».

حکومت اقلیم کردستان پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای ارتش عراق فدرال در تدارک حمله‌ای بزرگ به اقلیم کوردستان در منطقه کرکوک هستند.

شورای امنیت اقلیم کوردستان در تویتر تاکید کرد «منابع موثق از تدارک نیروهای عراقی و از جمله الحشد الشعبی و نیروهای پلیس فدرال، برای حمله‌ای بزرگ به کوردستان خبر می‌دهند».

عملیات نظامی ارتش ترکیه در ادلب سوریه

ارتش ترکیه عملیات نظامی خود برای بیرون راندن جبهه فتح الشام از ادلب سوریه را آغاز کرد. ترکیه می‌گوید این عملیات بر اساس توافقی است که در مذاکرات آستانه بین ترکیه، ایران و روسیه به عمل آمده است.

دو ماه پیش بود که جبهه فتح الشام پیروزی خود را در ادلب، واقع در شمال غرب سوریه، جشن گرفت. اکنون اما این گروه از هر سو زیر فشار است. واحدهای ارتش ترکیه وارد این منطقه شده‌اند تا با حمایت از "ارتش آزاد سوریه"، جبهه فتح الشام را از ادلب بیرون برانند.

جبهه فتح الشام سابق بر این جبهه نصرت نامیده می‌شد که شاخه شبکه القاعده در سوریه بود. در مذاکرات آستانه بین ترکیه، ایران و روسیه این گروه همانند داعش در طبقه‌بندی گروه‌های تروریستی قرار گرفته است.

16 حمله هوایی جدید جنگنده های ائتلاف علیه تروریستهای داعش

نیروهای ائتلاف 16 حمله هوایی تازه را علیه مواضع تروریست های داعش در عراق فدرال و سوریه به انجام رساندند.
در بیانیه نیروهای ائتلاف آمده است ؛ جنگنده های ائتلاف 8 حمله هوایی را علیه مواضع تروریست ها در البوکمال ، الشدادی ، دیرالزور و رقا به انجام رسانده اند.
همچنین در بیانیه ائتلاف آمده است که جنگنده های این ائتلاف 8 حمله هوایی را نیز در عراق فدرال علیه مواضع داعشی ها صورت داده اند که این حملات در مناطق القائم و راوه بوده اند. در این حملات علاوه برهدف قرار گرفتن چندین پایگاه تروریست ها دهها نفر از آنان نیز کشته و زخمی شده اند.

وزارت پیشمرگه: بغداد و اقلیم کوردستان اقدام نظامی علیه هم نمی کنند

به دنبال انتشار بیانیه شورای امنیت اقلیم کوردستان در مورد احتمال حمله نظامی بغداد علیه اقلیم کوردستان مدیرکل وزارت پیشمرگه اعلام داشت؛ ما براین باوریم که هیچیک از طرفها برای حل مشکلات بر اقدام و نیروی نظامی تکیه نمی کنند.

ژنرال جباریاور طی سخنانی در این باره به رادیو نوا اعلام داشت؛ نیروی پیشمرگه کوردستان از سال 2014 تاکنون برای حراست از کوردستان درمقابل تروریستها درحال آماده باش می باشد.

وی همچنین گفت : باور نداریم که هیچک از طرفهای اقلیم کوردستان و دولت عراق فدرال برای حل مشکلات موجود به نیروی نظامی متوسل شوند و هردو طرف در تلاشند تا مشکلاتی را که پس از همه پرسی به وجود آمده اند از طریق گفتگو حل و فصل کنند لذا باور نداریم که هیچیک از طرفین به نیروی نظامی متوسل شوند.

قابل ذکر است شورای امنیت اقلیم کوردستان باصدور بیانیه ایی اعلام داشته ؛ اطلاعاتی در دست است که شبه نظامیان حشدالشعبی و پلیس فدرال عراق قصد حمله به مناطق جنوبی استان کرکوک و شمال موصل را دارند.

فرمانده نیروهای پیشمرگه : حشدشعبی و پلیس فدرال عراق وارد روستای البشیر شدند

فرمانده نیروهای پیشمرگه کوردستان در محور جنوبی استان کرکوک اعلام داشت؛ صبح امروز واحدهایی از شبه نظامیان حشدالشعبی و پلیس فدرال عراق وارد روستای البشیر شده اند.

وستا روسل فرمانده نیروهای پیشمرگه در جنوب استان کرکوک در این باره اعلام داشت؛ صبح امروز واحدهایی از شبه نظامیان حشد الشعبی و پلیس فدرال وارد روستای البشیر شده اند.

وی افزود؛ ما نمی دانیم هدف از آمدن این نیروها به این منطقه چیست و نیروهای پیشمرگه برای هرگونه تعرض به خطوط دفاعی خود آمادگی کامل را برای مقابله دارند.

اعزام این نیروها به روستای البشیر درحالی است که دیروز شورای امنیت اقلیم کوردستان در مورد احتمال حمله نظامی نیروهای عراقی به خاک اقلیم کوردستان هشدار داده بود.

هشدار شورای امنیت اقلیم کوردستان در مورد حمله احتمالی ارتش عراق فدرال به کرکوک

حکومت اقلیم کوردستان بغداد را متهم کرد که با استفاده از نیروهای حکومتی و نیروهای آموزش‌دیده حشدالشعبی خود برای یک هجوم گسترده به نیروهای کورد در کرکوک آماده می‌کند.

شورای امنیت اقلیم کوردستان روز چهارشنبه 11 اکتبر 2017 در حساب توئیتر خود نوشت که نیروهای حکومت عراق فدرال ، پلیس فدرال و گروه‌های آموزش دیده حشدالشعبی خود را آماده هجوم گسترده‌ای به کوردستان می‌کنند.

شورای امنیت کوردستان در توئیتر نوشت: «پیام‌های خطرناکی درباره آماده‌سازی نیروهای عراقی از جمله حشد شعبی و پلیس فدرال برای حمله گسترده به کوردستان دریافت می‌کنیم

بر همین اساس گفته می‌شود که این آماده‌سازی‌ها در دو منطقه کرکوک و موصل در حال انجام است.

 

نظرات

ارسال نظر