حمله موشکی به کمپ مخمور؛ پنج نیروی دفاعی جان باختند

Kurdane.com

NNSROJ: در حمله شامگاه روز چهارشنبه ۶ دسامبر به کمپ پناهندگان مخمور در استان اربیل دست کم هشت تن کشته و مجروح شدند.

    

 


عکس: ANF


خبرگزاری های نزدیک به حزب کارگران کُردستان گزارش کرده اند حمله روز شنبه برخلاف گزارش های اولیه در نتیجه حمله انتحاری به وسیله خودروی بمب گذاری شده نبوده و این کمپ به وسیله موشک هدف قرار گرفته است.

در این حمله پنج تن از نیروهای دفاعی این کمپ جان خود را از دست داده و سه تن دیگر نیز به شدت مجروح شده و به یکی از بیمارستان های شهر اربیل/هولیر منتقل شده اند.

شورای مدیریت کمپ "شهید رستم جودی" در بیانیه ای اعلام کرده که در این حمله ساختمان نیروهای "دفاع ذاتی" هدف گرفته شده است. این شورا در ادامه بیانیه افزوده "حکومت عراق و قدرت هایی که از آسمان عراق استفاده می کنند باید پاسخگوی با وجودی که هویت عاملان حمله به مخمور هنوز مشخص نیست، با این حال دولت عراق و نیروهایی که از آسمان عراق استفاده می‌کنند در قبال این یورش مسئول هستند. آسمان منطقه ای که هدف قرار گرفته است تحت کنترل دولت مرکزی عراق است. به همین دلیل انتظار می رود که حکومت عراق در این رابطه بیانیه ای فوری منتشر نماید."

پیکر جانباختگان ظهر روز پنجشنبه طی مراسمی با حضور شهروندان ساکن کمپ پناهندگان مخمور در گورستان این کمپ به خاک سپرده شدند.

این بیانیه در حالی است که تا کنون دولت عراق، سازمان ملل و حکومت اقلیم کُردستان واکنشی به این حمله نشان نداده اند.

کمپ پناهندگان "شهید رستم جودی" در یک کیلومتری شهر مخمور در جنوب استان اربیل بوده و در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و هم اکنون تحت نظارت سازمان ملل است. در این کمپ حدود ۱۵ هزار تن از شهروندان شمال کُردستان ساکن هستند.


عکس: ANF

در جریان درگیری های دهه ۹۰ میلادی میان ارتش ترکیه و حزب کارگران کُردستان، هزاران روستای استان های حکاری و شرناخ تخریب شدند. بسیاری از ساکنان این روستاها از بیم جنگ به اقلیم کُردستان پناه برده و در نهایت این افراد با همکاری سازمان ملل و دولت وقت عراق در چندین کمپ پناهندگان مخمور اسکان داده شدند.

این کمپ و شهر مخمور در آگوست سال ۲۰۱۴ و عقبنشینی نیروهای عراقی و پیشمرگه هدف حملات وسیع گروه دولت اسلامی قرار گرفت و چندین تن از نیروهای دفاعی این کمپ و گریلاهای پ.ک.ک جان خود را از دست دادند.

نیروهای پیشمرگه در اواخر ماه اکتبر و طی توافق با ارتش عراق و نیروهای حشد شعبی از شهر مخمور عقبنشینی کرده و کنترل این شهر را به دولت مرکزی عراق واگذار کردند.

ع.گ

نظرات

ارسال نظر