کنفرانس ایران در پارلمان اروپا؛ راه حل کنفدرالیسم دمکراتیک است

Kurdane.com

در اولین نشست کنفرانس پلاتفرم دمکراتیک جنبش‌ھا و خلق‌ھای ایران در پارلمان اروپا بر چاره‌یابی مسائل مشترک خلق‌ها از راه ایجاد سیستم کنفدرالیسم دمکراتیک تأکید کرد. این در حالی است که همه احزاب روژهلات کردستان و بیشتر حزب های ملیت های در ایران بزرگ که عضو کنگره ملیت های ایران هستند برای یک  سیتم فدرالی در ایران تلاش می کنند و تنها پژاک با توجه به تفکرات پ ک ک تنها راه نجات ایران برقرای سیستم کنفدرالیسم دمکراتیک می دانند.

 

 

فرات نیوز: در بروکسل پایتخت بلژیک از عصر امروز کنفرانسی تحت عنوان "راهکارهای حل دمکراتیک بحران‌های ایران و خاورمیانه " برای مسائل مربوط به خلق‌های ایران مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

استادان دانشگاه، روشنفکران و سیاستمداران زیادی از بسیاری از کشورها در این کنفرانس شرکت نموده‌اند. سیامند معینی ریاست مشترک پژاک، کینت ایمرمان رییس جمعیت دمکراسی ایران در ایالات متحده، مارتینا مایکلس به نمایندگی از گروه چپ‌ها در پارلمان اروپا، دکتر عباس ولی استاد علوم سیاسی، مونا سیلاوی فعال سیاسی عرب، دکتر جلال سبزواری، ناصر بلیده‌ای سخنگوی حزب مردم بلوچستان، فرهاد بشارت فعال سیاسی  آذری، نورعلی مرادی فعال سیاسی لر استاد زبان و ادبیات فارسی، بهرام رحمانی نویسنده و فعال سیاسی، دکتر ژاله احمدی فعال سیاسی و حقوق زنان و دکتر حسن مکارمی، پژوهشگر و روانکاو از سخنرانان در این کنفرانس بودند.

 

برای چاره‌یابی مسئله کردها تلاش می‌کنیم
مارتینا مایکلس به نمایندگی از گروه چپ‌‌ها در پارلمان اروپا از تلاش‌های گروه چپ‌ها برای حل بحران‌های خاورمیانه سخن گفت:"برای حل مسئله کردها از راههای دمکراتیک در خاورمیانه تلاش می‌کنیم. ما خواهان دستیابی کردها در کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه به حقوق خویش هستیم و همچون گروه [چپ‌ها] از تلاش کردها حمایت می‌کنیم."

از پژاک حمایت کنیم

کینت ایمرمان رییس جمعیت دمکراسی ایران در ایالات متحده با اشاره به تاریخ جمهوری اسلامی و فشار بر خلق‌ها در جغرافیای ایران گفت:"حکومت ایران مشروعیت خود را از دست داده است. لازم است ایران به آزادی و دمکراسی دست یابد، تظاهرات سرتاسری در تهران وتمام شهرهای دیگر مصداق این واقعیت است که کردها، آذریها و بلوچها از وضعیت جاری ناراضی‌اند. لازم است نام پژاک از لیست سازمان خزانه‌داری آمریکا خارج شود و از این حزب حمایت به عمل آید."

مونا سیلاوی فعال سیاسی زن عرب در سخنانی از سیاست تغییر وضعیت دمگرافی منطقه عرب‌نشین جنوب و جنوب غربی ایران از سوی رژیم و اقدامات جمهوری اسلامی برای وادار کردن ساکنان اصلی این مناطق در خروج از سرزمین اجدادی خود سخن گفت.

دکتر عباس ولی استاد علوم سیاسی بر اتحاد و همبستگی خلق‌های کُرد، آذری، بلوچ، عرب و دیگر خلق‌ها علیه ذهنیت یک زبان و یک فرهنگ رژیم حاکم بر ایران تأکید کرد.

فرهاد بشارت فعال آذری به سرکوب رژیم دیکتاتور ایران اشار نمود و راهکار سیستم کنفدرالیسم دمکراتیک را راه‌حل مناسبی برای ایران عنوان کرد. ایشان از مدل روژاوا بعنوان مدلی موفق نام برد و از اندیشه‌های عبدالله اوجالان بعنوان راه حل مناسبی برای حل مسائل در ایران یاد کرد. فرهاد بشارت در پایان سخنان خود خواهان آزادی فوری اوجالان شد.

 ‘چاره‌سه‌ری كۆنفه‌ده‌رالیزما ده‌مۆكراتیك ئا.عوجالان پێشنیار كریه‌’

سپس هر کدام از ناصر بلیده‌ای سخنگوی حزب خلق بلوچستان و جلال سبزواری سخنانی ایراد کردند. ناصر بلیده‌ای به سیاست‌های رژیم ایران علیه خلق بلوچ و امحای فرهنگی و فیزیکی اشاره کرد و آنرا سیاستی تاریخی نامید. ایشان در ادامه بر تدوام مبارزه خلق‌ها برای تحقق آزادی و دمکراسی تأکید کرد.جلال سبزواری هم از تشدید فشارهای بر خلق‌‌های ساکن در جغرافیای ایران سخن گفت و خواستار آزادی زبانی و فرهنگی تمام خلق‌های ساکن در ایران شد.

کنفرانسی که در پارلمان اروپا جهت بررسی اوضاع ایران وشرق کردستان برگزار شده بود ، کار خود را به پایان رساند. سیاستمداران، کارشناسان امور اجتماعی و نمایندگان احزاب در این کنفرانس شرکت نموده بودند . سیامند معینی ، رییس مشترک حزب حیات آزاد کردستان ـ پژاک نیز در این کنفرانس به ایراد سخنرانی پرداخت و خاطرنشان کرد که بایستی در ایران سیستمی آلترناتیو بنیان نهاده شود که در آن تمام خلق‌ها بتوانند به شیوه‌ای آزاد زندگی کنند.

در پارلمان اروپا (واقع در بروکسل پایتخت بلژیک) کنفراسی تحت عنوان " چاره‌یابی دموکراتیک بحران‌های‌ ایران و خاورمیانه " برای گفت‌وگو در رابطه با مسائل خلق‌های ایران برگزار گردید.

در این کنفرانس شخصیت‌های روشنفکر، دانشگاهی، سیاستمدار و متخصص شرکت کرده بودند. بحران موجود در خاورمیانه، رویدادهایی که در ایران رخ می‌دهند و همچنین مسئله‌ی خلق کُرد در منطقه و چاره‌یابی برای تمامی این موارد محور گفت‌وگوها در کنفرانس مذکور بود.

 اعتراضات اخیر ایران نمایانگر سودای آزادی خلق‌های آن است

در بخش اول کنفرانس پانلی تحت عنوان "فرصتی برای پیشبرد دموکراسی در ایران و خاورمیانه" برگزار گردید. در نشستی که با مدیریت سارا محمدی و ژاله ضیایی انجام گرفت، بهرام رحمانی (نویسنده) با اشاره به اعتراضات سراسری در ایران گفت: وضعیت نامناسب اقتصادی و فقر در ایران نتیجه‌ی تحمیل سال‌ها فشار و استثمار از سوی رژیم جمهوری اسلامی بر تمام بخش‌های جامعه است. مردم ایران دیگر خواهان زندگی در چنین وضعیتی نیستند.

 آزادی خلق‌ها اساس راهکار ما برای چاره‌یابی مسائل ایران است

سیامند معینی، رییس مشترک حزب حیات آزاد کردستان‌ـ پژاک نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: رژیم ایران دیگر نمی‌تواند با این روند به موجودیت خود ادامه دهد. بنابراین بایستی سیستم جمهوری اسلامی از بنیاد تغییر یابد. بایستی تغییر در سیستم به گونه‌ای باشد که خلق‌ها در فضایی دمکراتیک و آزاد برای سرنوشت خویش تصمیم گرفته و خود را مدیریت نمایند. در واقع چاره‌یابی مسائل نیز ازین طریق امکان‌پذیر می‌گردد.

تمام خلق‌های ایران اکنون تحت سلطه‌ی سیستم شوونیسم شیعه‌ی رژیم جمهوری اسلامی قرار دارند. این سیستم در خدمت منافع خلق‌های ایران نیست. بنابراین ما بایستی به دنبال سیستمی آلترناتیو باشیم و مناسب‌ترین سیستم برای تمامی خلق‌های خاورمیانه ، "کنفدرالیسم دمکراتیک" است. در این سیستم تمامی خلق‌ها می‌توانند به شیوه‌ای آزاد موجودیت خویش را حفظ کرده و با هویت خویش زندگی نمایند.

ما به مثابه‌ی یک حزب، به منظور ایجاد زندگی‌ای آزاد و دموکراتیک برای تمامی خلق‌های خاورمیانه سیستم کنفدرالیسم دموکراتیک را پیشنهاد می‌کنیم و فعالیت‌های ما نیز در راستای ایجاد این سیستم می‌باشد.

در این سیستم نە تنها آزادی خلق‌ها بلکه در راس آن منافع زنان، کودکان و تمام بخش‌های جامعه نیز اساس گرفته می‌شود. این مهم نیز با مبارزه‌ی مشترک تمام خلق‌ها میسر می‌گردد.

رژیمی که نمونه‌ی آن در کل دنیا یافت نمی‌شود

حسن مکارمی از دانشگاه سوربن پاریس نیز ضمن اشاره به اعمال رژیم جمهوری اسلامی گفت: این رژیم سالیان متمادی‌ست که مردم را شکنجه می‌کند، آنها را قتل‌عام کرده و تحت فشار قرار می‌دهد. در کل دنیا نمونه‌ی چنین سیستمی یافت نمی‌شود که به نهادهای مدنی و دموکراتیک نیز اجازه‌ی فعالیت نمی‌دهد.

هر روزی که می‌گذرد شرایط زندگی برای مردم دشوارتر می‌شود. بنابراین بایستی هرچه سریعتر این رژیم تغییر یابد.

رژیم ایران حیات مردم را هدف قرار داده است

دکتر ژاله احمدی، فعال حوزه‌ی زنان نیز سیاست‌های رژیم ایران در قبال زنان را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: زنان در ایران چه از سوی قانون و چه از لحاظ ذهنیت حاکم بر جامعه دارای هیچگونه حقوقی نمی‌باشند و هویت واقعی آنان شناخته نمی‌شود. این موارد نیز ریشه در قوانین ضد زن جمهوری اسلامی و دیدگاه آنان در مورد زنان دارد.

امروزه در شخصیت زنان تمامی بخش‌های جامعه را تحت فشار و سرکوب قرار می‌دهند. رژیم جمهوری اسلامی نیز به شیوه‌ای وحشیانه به مردم حمله می‌کند و این شیوه بیشتر از همه زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد چرا که هیچگونه آزادی‌ای ندارد. بنابراین کسی که در خیابان‌ها بیشتر از همه صدای فریادش به گوش می‌رسد، زنان هستند. درواقع برای تغییر این رژیم بایستی هر فردی (چه زن و چه مرد) مبارزه کند.

کنفرانس با قرائت قطعنامه به پایان رسید

در قطعنامه‌ی پایانی کنفرانس اعلام شده که بایستی اتحادیه‌ی اروپا در سیاست‌های سرکوب رژیم ایران علیه مردم مداخله نماید. همچنین بایستی تمامی زندانیان سیاسی آزاد گردند و قدرت‌های جهانی علیه فشاری که رژیم ایران بر مردم تحمیل می‌کند، موضع خویش را مشخص نمایند.

بایستی تمام خلق‌های خاورمیانه با هویت ، فرهنگ و تفکر سیاسی خویش به شیوه‌ای آزاد زندگی نمایند.

 

نظرات

ارسال نظر