رئیس جمهور ترکیە آمریکا را بە حمایت از تروریسم متهم کرد

Kurdane.com

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز سەشنبە٢٥بهمن ماه ١٣٩٦،  در بیست پنجمین روز تجاوز نظامی بە "عفرین" طی سخنانی در نشست حزب عدالت توسعهە در آنکارا گفت: پس از عفرین اقدامات لازم در منبج و هرجای دیگری که تروریسم باشد را انجام خواهیم داد. نمی توانیم در برابر کمک‌های آمریکا به تروریست‌ها که مدعی همپیمان بودن با ما است، واکنشی نشان ندهیم.

 

بە گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان خطاب بە آمریکا گفت: "تئاتر داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده است. نقاب ها را از چهره بردارید و با ما با چهره واقعی خود رو برو شوید."

ارتش ترکیه مناطق روستایی عفرین را بمباران کرد

اردوغان با اشاره به اینکه ترکیه با سوریه 911 کیلومتر مرز مشترک دارد، اظهار داشت: کشوری که حتی یک مرز مشترک با سوریه ندارد، صرفا به خاطر توانایی ها و امکاناتش وارد سوریه شده و انواع سلاح و مهمات را آورده و برخی گروه ها را تامین مالی می کند. همه با داعش علیه ترکیه متحد شده اند، چند داعشی را نابود کردید و یا انتقال دادید؟

رئیس جمهور ترکیە آمریکا با داعش در یک جبهە قرار داد و گفت: "دیگر کسی نمی‌تواند داعش را بهانه مبارزات خود قرار دهد، چون که همه با داعش در یک صف قرار گرفته‌اند.

رئیس جمهور ترکیه در واکنش بە اختصاص بخشی از بودجه آمریکا برای کمک بە کردهای "روژآوا"(کردهای سوریە) خطاب بە مردم آمریکا گفت: این پول‌هایی که برای تروریست‌ها هزینه می‌شود، از جیب شماهاست که خارج می‌شود."

ارتش ترکیه مناطق شهری و روستایی عفرین را بمباران می‌کند

اردوغان در واکنش بە رهنمودهای ناتو، گفت:اکنون برخی کشورهای عضو ناتو خواهان آن هستند که عملیات شاخه زیتون را خاتمه دهیم. منطقه را از لوث تروریست‌ها پاکسازی خواهیم کرد و باید این را درک کنند که ناتو تنها متشکل از آمریکا نیست. همه کشورهای عضو ناتو برابر هستند."

اردوغان با استناد بە قوانین "پیمان آتلانتیک شمالی" کە ترکیە نیز عضو آن است گفت: " ناتو، اگر هر گونه تهدیدی متوجه یکی از اعضای ناتو باشد، تمامی اعضا به آن کشور کمک می‌کنند، اما هنوز آمریکا می‌گوید که پ.ک.ک/پ.ی.د گروه تروریستی نیست. اینگونه شراکت قابل قبول نیست."

در همین راستا، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه دوشنبه ٢٣ بهمن در کنفرانس خبری که در استانبول برگزار گردید، در باره بحرانی شدن و حتی قطع احتمالی روابط این کشور با آمریکا هشدار داد.

اظهارات مقامات عالیرتبه ترکیه در حالی است کە "رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا، در این هفته برای دیدار با مقامات ترکیە به آنکارا خواهد رفت.

11 سرباز ترکیه طی یک روز در حمله به عفرین کشته شدند

K24

نظرات

  1. اردوغان خودش یکی از داعشی های ترک است و چندین مدارک مستند دردست ی په گه موجود است که اردوغان تمامی تدارک نظامی و غیر نظامی داعش را تامین کرده است.

ارسال نظر